Čtvrteční horko v evropských zemích překonalo dosavadní teplotní rekordy ne o desetiny, ale rovnou o několik stupňů. Mluvčí Světové meteorologické organizace (WMO) Clare Nullisová to označila za naprosto neuvěřitelné. Organizace se nyní obává dopadů vedra na Grónsko, kam nyní horký vzduch proudí, neboť stav ledové pokrývky by se mohl přiblížit historickému minimu z roku 2012, případně jej překonat.

Po rekordu, který byl naměřen v Lingenu na severozápadě Německa, nabídla německá meteorologická služba DWD na twitteru alternativu ke stupňování přídavného jména horký – po druhém stupni horčejší by jako třetí stupeň mělo následovat Německo. DWD v pátek potvrdila platnost německého teplotního rekordu a dodala, že čtvrtek se zapsal do meteorologické historie.

Teplotní statistiky se ale v Německu měnily i v pátek. V Tönisvorstu nedaleko nizozemské hranice naměřili 40,4 stupně, a čtyřicetistupňová hranice tak byla v Německu pokořena poprvé v dějinách měření třetí den v řadě.

Kolem poledne již západ Německa hlásil teploty okolo 30 až 33 stupňů, Düsseldorf pak 36 stupňů Celsia. Výrazně lépe bylo ve východní části Německa, kde ale hrozily bouřky. Ochlazování pak bude pokračovat i o víkendu.

Britský meteorologický úřad dnes uvedl, že měřicí stanice v univerzitní botanické zahradě v Cambridgi zaznamenala teplotu 38,7 stupně. Pokud se po kontrole tato hodnota potvrdí, šlo by o absolutní teplotní rekord pro Británii. Dosud bylo nejvyšší naměřenou teplotou 38,5 stupně ze srpna 2003. Ověřování údaje podle meteorologů potrvá několik dní.

V Belgii zemřela žena u pláže

Teplotní rekordy ve čtvrtek vedle Německa padly také ve Francii, Nizozemsku či Belgii. Belgičtí meteorologové dnes vydali podle agentury AFP revidované hodnocení s tím, že teplota ve vlámském Begijnendijku dosáhla 41,8 stupně Celsia.

Belgická policie dnes podle AP uvedla, že čtvrteční vedra si přímo vyžádala nejméně jednoho mrtvého. Je jím 66letá žena, jejíž tělo bylo nalezeno nedaleko karavanu, který měla odstavený v blízkosti pláže u Middelkerke na břehu Severního moře. Vyšetřovatelé uvedli, že žena se očividně slunila a že její smrt je jasně spojena s mimořádným vedrem.

Devatenáctá etapa Tour de France byla přerušena kvůli bouřce s krupobitím (26. 7. 2019).
Autor: Reuters

Déšť v Paříži provázel jásot lidí

Paříž v pátek ochladil déšť, který obyvatelé podle DPA přivítali s jásotem. Nejásali však organizátoři legendárního závodu Tour de France, kteří museli přerušit aktuální etapu – kvůli přívalu krup.

Ve francouzském hlavním městě bylo kolem třiceti stupňů a v sobotu bude dokonce jen něco málo přes 20 stupňů. To bude o polovinu méně, než kolik tam teploměr ukazoval ve čtvrtek.

Půda ve Francii je nicméně vysušená, což se projevilo na polních požárech. V departementu Eure na severozápadě země zničil oheň na 1500 hektarů polí. Většinu požárů se do dneška podařilo uhasit, na místě ale stále s plameny bojuje okolo 250 lidí. Hořelo i na dalších místech Francie, například v departementu Marne bylo ve čtvrtek ohlášeno více než 40 požárů.

Vedro udeřilo i ve švédském Stockholmu (26. 7. 2019).
Autor: Reuters

Varování před horkem vydal dnes švédský hydrometeorologický ústav SMHI. Třicítky, které jsou na tuto skandinávskou zemi nezvyklé, podle SMHI panovaly nejen na jihu v Halmstadu či Göteborgu, ale také na severu v Jokkmokku.

Až ke třiceti stupňům dnes vystoupala teplota i ve Finsku, což místní televizi YLE inspirovalo k reportáži o teplotách v bytech. Ve svém příspěvku uvedla, že pokud v bytě teplota přesáhne 32 stupňů Celsia, mají nájemníci nárok až na dvacetiprocentní slevu činže. Riitta Kokkiová z asociace pronajímatelů k tomu ale poznamenala, že za svou třicetiletou praxi o takovém případu nikdy neslyšela.

Fotogalerie
27 fotografií