„Očekáváme vydatný déšť, při kterém se od úterního odpoledne do středečního rána mohou vyskytnout srážkové úhrny 10 až 30 milimetrů, ojediněle kolem 50 milimetrů, a to i za kratší dobu,“ uvedli meteorologové.

Opatrní by podle nich měli být zejména motoristé, protože stékající voda může místy zaplavit silnice.

Sledujte příchod bouřek na radaru

Varování před deštěm platí pro celé Čechy s výjimkou Karlovarského, Ústeckého a západní poloviny Libereckého kraje. Vydatný déšť může dále zasáhnout západní část Českomoravské vrchoviny. Na Moravě platí výstraha meteorologů pro severní polovinu Olomouckého kraje a severozápad Moravskoslezského kraje.

Pro většinu území Moravy také platí výstraha před silnými bouřkami, které může provázet krupobití. Riziko představují i nárazy větru o rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, které mohou lámat větve a odnášet neupevněné předměty. Meteorologové v souvislosti s očekávanými bouřkami varují i před možností zatopení níže položených míst jako jsou podjezdy či sklepy. Ojediněle může déšť rozvodnit menší toky.

Teplotně rozdělené Česko

Předpověď počasí na úterý přitom rozetla Česko na dvě části. V Čechách avizovala oblačno až zataženo, postupně na většině území déšť nebo přeháňky. To na Moravě a ve Slezsku má být většinu dne polojasno, později odpoledne a večer přibývání oblačnosti.

Nejvyšší denní teploty se budou v rámci republiky výrazněji lišit. V Čechách meteorologové předpokládají 19 až 24 °C, na Moravě a ve Slezsku dokonce 24 až 28 °C. V 1000 m na horách bude kolem 16 stupňů.

Ve středu bude situace podobná. Pravděpodobnější než setrvalý déšť však budou přeháňky, a to opět na většině území. Čtvrtek by měl podle meteorologů přinést polojasno s nejvyššími denními teplotami od 22 do 26 °C.

Fotogalerie
46 fotografií