Nejen do Česka, ale také do západní Evropy přinese během pracovního týdne stabilnější počasí bez silných bouřek tlaková výše Jana se středem nad Severním mořem. Přes naše území hned v pondělí přejde studená fronta, která přinese zejména do Čech místy přeháňky a ojediněle i bouřky, ale srážkové úhrny se budou zastavovat do 2 mm, v bouřkách kolem 10 mm.

Po jejím přechodu sem pronikne chladnější vzduch, ale konec týdne už bude ve znamení teplého jižního proudění, takže víkend přinese tropické teploty. Další přechod vlnící se studené fronty, na které se budou zřejmě tvořit i silné bouřky, očekáváme až v neděli.  

Slunečné dny a studená rána

V pondělí bude zpočátku dne jasno až polojasno, postupně bude od severozápadu docházet k přibývání oblačnosti a v Čechách místy očekáváme přeháňky, ojediněle i bouřky. Odpolední teploty budou stoupat na 21 až 25 °C, na jižní Moravě naměříme až 28 °C.

Sledujte počasí na radaru Blesku

V úterý bude polojasno až oblačno, místy dešťové přeháňky. Ranní teploty budou klesat k 15 až 11 °C. Odpolední teploty se zastaví na 21 až 25 °C, na jižní Moravě kolem 27 °C. Další ubývání oblačnosti očekáváme od středy – to bude jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Ranní teploty budou klesat na 12 až 8 °C. Odpolední teploty vystoupí na 21 až 25 °C.

Čtvrtek bude psát hodně podobný scénář – bude jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Ranní teploty opět nízko – mezi 12 až 8 °C. Odpolední teploty vystoupí na 23 až 27 °C. Pátek přinese další nárůst teplot vzduchu - bude polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Ranní teploty budou klesat na 14 až 10 °C. Odpolední teploty se zastaví těsně pod tropickou teplotou 25 až 29 °C.

Tropický víkend ukončí bouřky

Víkendové odpolední teploty budou stoupat i lehce přes 30 °C a v sobotu ještě bude převládat polojasno nebo jasno, pouze při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Během neděle sem zřejmě postoupí vlnící se studená fronta od západu, na které se budou opět tvořit bouřky.

Video
Video se připravuje ...

Přívalové deště zasáhly Šluknovský výběžek HZS Ústeckého kraje

Letošní léto v Evropě je podobné létu 1875

Nad Evropu přináší letošní léto extrémní počasí, nicméně v historii jsme se s podobným rázem počasí už setkali. Tak například v roce 1875 přišlo po suchých letech do Evropy na bouřky a přívalové povodně bohaté léto a škody způsobilo v celé Evropě západní, okrajově i u nás. U nás byl například hodně divoký červen 1921, kdy se 1. června vyskytly extrémní srážky (na Nízkém Jeseníku za 24 hodin spadlo 196 mm) a následovaly bleskové povodně. A 4. června následoval výskyt tornáda F3 v Karviné. V roce 1930 se 9. srpna vyskytly extrémní srážky v Radhošti – za 24 hodin spadlo 204,9 mm srážek. Extrémně silnou bouřku v záznamech najdeme i z 25. května 2005, tenkrát v Kojčicích na Pelhřimovsku spadlo 171 mm.

Fotogalerie
93 fotografií