Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Úder výboje může být smrtící: 7 rad, jak se chovat během bouřky

/
 • (ilustrační foto) Počasí blázní! Bouřka v lednu!
  4. srpna 2021 ● 05:00

  Léto je čas prázdnin a dovolených, ale i časem bouřek, které nás mohou na výletech překvapit. A není to nic příjemného. Víte, jak se správně v bouřce chovat? Tyhle rady si zapamatujte.

 • 1.

  Počítejte, jak je daleko

  Bouřky jsou nejnebezpečnější zhruba do vzdálenosti 3 kilometrů. Že je tak blízko, poznáte podle toho, že mezi zábleskem blesku a hromem uplyne zhruba 9 sekund a méně. V bezpečí byste měli být ve chvíli, kdy je 10 km vzdálená, tedy 30 sekund mezi bleskem a hromem.

 • 2.

  Najděte si úkryt

  Při bouřce vás ohrožují nejen blesky, ale i prudký déšť a silný vítr. Schovávejte se proto nejlépe v pevných vyšších budovách s bleskosvodem, v přírodě pak v hustém lese či háji nebo v úzkém údolí. Skvělým místem pro přečkání bouřky je i osobní vozidlo. Naopak se nedoporučuje hledat úkryt pod skalními převisy, pod osamělými stromy nebo na kraji lesa.

 • 3.

  V nouzi si dřepněte

  Pokud nenajdete úkryt a bouřka vás uvězní na planině, je nejlepší přechod bouřky přečkat v podřepu, s nohama a rukama u sebe. Nelehejte si, snažte se dotýkat země, co nejmenší plochou je to možné.

 • 4.

  Pozor na kovy a elektroniku

  Kovy mohou blesky přitahovat. Proto je za bouřky nepřenášejte, ani se nedržte kovových konstrukcí. A platí to i pro deštníky s kovovou konstrukcí. Podle hasičů není v bouřce bezpečné ani telefonování nebo práce s elektronickými a plynovými spotřebiči. Nedoporučuje se ani utíkat.

 • 5.

  Dál od řek a rybníků

  Snažte se zdržovat dál od vody. Rozhodně se v bouřce nekoupejte, úkryt zvolte raději dál od řek a nezdržujte se ani na podmáčené půdě. I ta může vést elektrický náboj na velkou vzdálenost.

 • 6.

  Doma se nekoupejte

  Na vodu si při bouřce dejte pozor i v interiéru. Když bouřka řádí přímo nad domem, neperte prádlo, nenapouštějte vanu, nesprchujte se a nemyjte nádobí. Voda je skvělý vodič a úder blesku nedaleko domu by skrz proud vody mohl proniknout i do domu.

 • 7.

  Pozor i na vlhký beton

  Přestože to není moc pravděpodobné, může být za bouřky nebezpečný i vlhký beton. Díky železu používanému ke zpevnění betonu může betonová plocha lépe vodit. Obzvlášť, je-li mokrá. V paneláku s bleskosvodem vám samozřejmě nic nehrozí, ale pod betonovou rampou se v bouřce raději neschovávejte a neopírejte se o betonové zdi.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy