V pátek bude přes Česko přecházet slábnoucí studená fronta. Tu bude postupně střídat oblast výběžku vyššího tlaku vzduchu. Nejvíce oblačnosti tak očekáváme hned zpočátku dne - to bude převládat oblačno až zataženo, ojediněle s přeháňkami. Odpoledne a večer bude docházet k protrhávání oblačnosti na polojasno nebo jasno.

Sledujte meteorologický radar Blesku

Odpolední teploty se budou pohybovat mezi 16 až 20 °C. Pátek bude větrný - foukat bude čerstvý západní až severozápadní vítr o rychlosti s nárazy až 45 km/h.

Víkend nebude mít chybu

O víkendu budou teploty atakovat letní hranici 25 °C. Po výrazně teplotně podprůměrných dnech v první polovině tohoto týdne nás čeká návrat letních teplot. Po rozplynutí ranních mlh a nízké oblačnosti bude víkend slunečný - jasný až polojasný.

V sobotu bude jasno až polojasno. Po ránu ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Ranní teploty budou klesat na 10 až 6 °C. Odpolední teploty vystoupí na 20 až 24 °C. Vítr bude vát slabý proměnlivý o rychlosti do 15 km/h.

Neděle bude psát podobný scénář - bude jasno nebo polojasno. Po ránu ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Ranní teploty klesnou na 11 až 7 °C. Odpolední teploty vystoupí na 21 až 25 °C. Vítr bude vát slabý proměnlivý o rychlosti do 15 km/h.

Na sv. Václava bude nejtepleji od roku 2016

Od pondělí počasí u nás začne ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu - bude docházet k přibývání oblačnosti a místy musíme počítat s přeháňkami nebo deštěm. Odpolední teploty ale budou zůstávat relativně vysoko.

V pondělí bude polojasno až oblačno, během dne přechodně až zataženo a místy přeháňky nebo déšť. Po ránu ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Ranní teploty budou klesat na 12 až 8 °C. Odpolední teploty vystoupí na 19 až 23 °C.

Také úterý bude psát podobný scénář - bude polojasno až oblačno, přechodně až zataženo a místy přeháňky. Po ránu ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Ranní teploty 13 až 9 °C. Odpolední teploty vystoupí na 18 až 22 °C. Výraznější změna v počasí nás nečeká do konce pracovního týdne.

Nad Evropu se dostává prach ze Sahary, nad Česko dorazí v neděli

S jižním prouděním se nad starým kontinent opět dostává prach ze Sahary. Výstupné proudy nad Saharou vynesly prachové částice do vyšších vrstev atmosféry a oblaka prachových částic z Alžírska se nad Česko dostanou v neděli a vydrží do úterý.

Kromě zakalení oblohy, přináší prachové částice v ovzduší intenzivně barevné soumrakové jevy zabarvené do oranžova a do červena. Prach ze Sahary nebo severního pobřeží Afriky se k nám dostává ve vyšších vrstvách atmosféry relativně často (i několikrát do roka – letošní únor a oranžový sníh, duben 2009, duben 2019, duben 2020, květen 2020, červen 2020).

Do Česka se může dostat i prach z Ukrajiny jako například 24. března 2007. Podle zahraničních studií se do střední Evropy dostane ročně až 60 tisíc tun prachu.

Letos v červnu se prach ze Sahary dostal i na Floridu. Silná prachová bouře nad Saharou vynesla části prachu do vyšších vrstev atmosféry a velký saharský oblak – saharská vzdušná vrstva, se přes Atlantik dostal na Floridu. Prach ze Sahary se nad Atlantik dostává relativně často – v období hurikánové sezóny může zabránit vzniku tropických bouří svým suchým vzduchem. 

Lidé narození na podzim se dožívají nejčastěji 100 let

Jedna studie uvádí, že u dětí narozených v podzimních měsících je větší pravděpodobnost, že se dožijí sta, než u dětí narozených po zbytek roku.

Naopak, pokud těhotenství probíhá na podzim, kdy převládají zhoršené rozptylové podmínky, mají tito lidé nižší IQ.

Video
délka: 00:11.60

Přívalové deště zasáhly Šluknovský výběžek. HZS Ústeckého kraje

Fotogalerie
38 fotografií