V pondělí se k nám začne nasouvat výběžek vyššího tlaku vzduchu, ale od severozápadu sem bude pronikat chladnější vzduch. Bude místy zataženo nízkou oblačností a mlhavo, místy polojasno. Na horách až oblačno a místy slabé přeháňky, na vrcholcích hor smíšené nebo sněhové. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 4 až 0 °C. Odpolední teploty se nejčastěji zastaví od 6 do 10 °C.

Sledujte vývoj počasí na radaru Blesku

V úterý bude oblačno, během dne až polojasno, ojediněle přeháňky, na horách sněhové. Po ránu místy mlhy nebo nízká oblačnost. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 4 až 0 °C, při polojasnu -2 °C. Odpolední teploty vystoupí na 6 až 10 °C. Středa se obejde beze srážek – bude zataženo nízkou oblačností a mlhavo. Během dne místy polojasno nebo skoro jasno. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 1 až -3 °C. Odpolední teploty vystoupí na 7 až 11 °C, při mlze kolem 5 °C.

Na sv. Martina nás ovlivní slábnoucí studená fronta

Na sv. Martina - ve čtvrtek bude zataženo nízkou oblačností a mlhavo. Během dne místy polojasno. Až později odpoledne očekáváme od severozápadu přibývání oblačnosti, místy přeháňky, na hřebenech hor i smíšené. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 1 až -3 °C. Odpolední teploty vystoupí na 6 až 10 °C. V pátek bude oblačno, ojediněle přeháňky, na horách sněhové nebo smíšené. Po ránu místy mlhy a nízká oblačnost. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 4 až 0 °C. Odpolední teploty vystoupí na 6 až 10 °C.

Víkend bude ve znamení inverze

Během víkendu budeme skloňovat inverzi a dny budou psát podobný scénář. V sobotu bude zataženo nízkou oblačností a mlhavo. Během dne místy polojasno nebo skoro jasno. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 1 až -3 °C. Odpolední teploty vystoupí na 6 až 10 °C, při mlze chladněji.

V neděli bude zataženo nízkou oblačností a mlhavo. Během dne místy polojasno nebo skoro jasno. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 1 až -3 °C. Odpolední teploty vystoupí na 6 až 10 °C, při mlze chladněji. A na výraznou změnu počasí to nevypadá do konce druhé listopadové dekády, tj. do 21. listopadu. Numerické modely zatím nevypočítávají žádné výrazné ochlazení ani sněžení v nížinách.

Jak vychází pranostika o sv. Martinovi?

Pranostika o sv. Martinovi původně sloužila k „předpovědění“ počasí na zimu a ukončení venkovních zemědělských prací. Až ve druhé polovině 19. století se z ní stal sv. Martin na bílém koni. Podle původních pranostik období od 10. do 27. listopadu nazýváme Martinsko-Kateřinským chladným obdobím. Pranostiky, které se váží ke sv. Martinovi, často hovoří o tom, že podle toho, jaké je počasí 11. listopadu, tak poznáme, jaká bude zima.

Pokud sv. Martin přijíždí na běloušovi (padá-li tedy sníh), bude zima průměrná, přijede-li na temnošedém koni (je-li mlha), bude zima hodně proměnlivá, přijede-li na žlutohnědém koni (tedy je-li sucho), přijde tuhá zima a pokud přijede na červenohnědém koni (je-li teplo), bude prý zima mírná. Za posledních 20 let přinesl na 11. listopadu nejvíce sněhu rok 2007 – tenkrát sněhová pokrývka po ránu ležela i v nížinách. Také v roce 2004 v okrajových částech Prahy ležely až 2 cm sněhu. V roce 2016 se sněhové přeháňky vyskytovaly od nadmořské výšky 500 m nad mořem, v roce 2017 od 700 m a na horách sněžilo v letech 2010, 2009 a 2002.

Video
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Máme chladnější počasí díky utlumené letecké dopravě? Odhalila to meteoroložka Honsová Blesk

Fotogalerie
58 fotografií