Rekordní teplota z Javorníku je nezvykle z doby kolem 04:00 ráno. Na této stanici překonala dosavadní novoroční maximum 12,2 stupně Celsia z loňského roku. Vedle závětří Jeseníků bylo na počátek roku nezvykle teplo také v jižních Čechách. V Českých Budějovicích - Rožnově teploměr ukázal 19,4 stupně Celsia, v Třeboni 18,9 stupně.

Teploty jsou velmi vysoké, uvedl ČHMÚ. „Dosavadní rekordy pro 1. leden pocházely na třech čtvrtinách stanic, měřících aspoň 30 let, z roku 2022. Na více než polovině z těchto 162 stanic už byl teplotní rekord v tuto chvíli překročen,“ dodal. Na počasí v Česku má vliv až extrémně teplý vzduch, který sem proudí ze severozápadu Afriky, uvedl ČHMÚ na Silvestra, kdy také na většině dlouhodobě měřících stanic padly teplotní rekordy.

Teploty sledujte na radaru Blesku

Dosud nejvyšší teplotu pro daný den v Česku ČHMÚ zaznamenal už na Silvestra. V Dobřichovicích u Prahy a v pražských Komořanech bylo 18,2 stupně Celsia. Byl tak překonán dosavadní rekord 16,3 stupně Celsia z Hradce Králové na Silvestra 1935. Na 28 dlouhodobě měřících stanicích, včetně pražského Klementina, na Silvestra padl i prosincový rekord. Nové teplotní maximum pro poslední den v roce má po sobotě 112 ze 162 stanic s alespoň třicetiletou řadou měření.

Orkán na Sněžce, lanovka nejezdí

V noci na sobotu byla rychlost větru na Sněžce až 139 kilometrů v hodině. Hranice orkánu činí 117,7 kilometru v hodině. Dnes odpoledne vítr na nejvyšší české hoře zeslábl na rychlost v nárazech přes 100 kilometrů v hodině.

Kvůli silnému větru se dnes opět nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Horní úsek lanovky byl kvůli silnému větru mimo provoz i v minulých dnech. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Na Sněžce byly dnes asi tři stupně nad nulou. Pocitová teplota byla na Sněžce kvůli silnému větru kolem minus pěti stupňů. Krkonoše v posledních dnech postihla silná obleva a sněhová pokrývka na hřebenech je místy nesouvislá. Na hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů byly ráno podle horské služby čtyři stupně nad nulou a asi deset centimetrů sněhu. V minulých dnech se sněhová pokrývka na Luční boudě pohybovala kolem 25 centimetrů. Stále platí nejnižší první lavinový stupeň z pětibodové škály.

Poláci hlásí téměř 19 stupňů

Na jihu Polska dnes nad ránem naměřili teploty, které spíše než začátku ledna odpovídají létu, napsal portál Onet.pl. V Glucholazech u hranic s Českem bylo 18,7 stupně Celsia. Pokud noční teplota překročí 20 stupňů, hovoří meteorologové o tropické noci. Neobvykle teplo bylo první noc nového roku také na západě Polska, ve Slubicích na hranici s Německem i v dolnoslezské Lehnici (Legnici) naměřili po 04:00 SEČ 16,9 stupně Celsia.

„Byla to rekordně teplá noc. Průměrná teplota za uplynulý den činila 14 stupňů Celsia,“ uvedl polský hydrometeorologický ústav (IMGW) na twitteru s tím, že taková hodnota odpovídá spíše květnu nebo září. Další rekord padl dnes krátce před polednem na varšavském letišti Okecie, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 18,9 stupně. „Je to nový rekord pro teplotní maximum v Polsku pro leden a rekordně vysoká teplota pro zimní období ve Varšavě,“ uvedl IMGW. Dodal, že teplota může ještě stoupnout.

Fotogalerie
31 fotografií