Navečer zůstalo bez elektřiny ještě několik tisíc domácností. ČEZ jich k 18:00 evidoval asi 3500, hlavně ve Zlínském, Olomouckém, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji. Na distribučním území, které spadá pod skupinu E.ON, bylo potřeba kolem 16:30 obnovit dodávky asi pro 1500 odběratelů, především na jihu Moravy a ve Zlínském kraji.

Kvůli sněhu je uzavřená silnice mezi obcemi Jívová a Hraničné Petrovice na Olomoucku. Na Orlickoústecku bude podle webu Dopravniinfo.cz až do nedělního večera uzavřena silnice 11 mezi Čenkovicemi a Červenou Vodou, na kterou popadalo velké množství stromů.

Hasiči měli kvůli počasí, nehodám a popadaným stromům stovky výjezdů. Práci jim na mnoha místech komplikoval vítr. V Olomouci například zajistili střechu na vazební věznici. V Sobědruhách na Teplicku vítr zlomil stožár. V Kadani na Chomutovsku hasiči zajišťovali uvolněné fotovoltaické panely. Jen za dopoledne měli hasiči v Moravskoslezském kraji 272 výjezdů souvisejících se silným větrem. Odstraňovali hlavně spadlé stromy a větve, upevňovali střechy.

Z důvodu nepříznivých povětrnostních vlivů a pádů stromů na koleje zůstává zastavený provoz na regionální trati 294 mezi Hanušovicemi a Starým Městem pod Sněžníkem na Šumpersku. Předpokládané ukončení omezení je podle údajů zveřejněných Správou železnic ve 20:30. Kvůli větru odpoledne nejezdily vlaky ani mezi Valšovem a Rýmařovem a omezen byl provoz také mezi Libercem a Harrachovem a dále do Polska.

Jak vážná situace byla, natočili policisté na Orlickoústecku. Zachytili na kameru, jak jim těsně před auto spadl strom.

Video
délka: 00:04.70
Video se připravuje ...

Padající strom málem smetl policejní auto (4.2:2022) Policie ČR

Kvůli výpadkům proudu byly dopoledne mimo provoz například lanovky a vleky v lyžařském areálu Ski aréna Karlov v Karlově pod Pradědem v Jeseníkách. Odpoledne se opět rozjely.

Kvůli větru dnes zůstala zavřená zoologická zahrada v Ostravě. Po pátečním silném větru je dnes uzavřená také liberecká zoo. Vítr tam způsobil škody za tisíce korun, poškodil oplocení a zábradlí. Řádění vichřice se tam stalo osudným jednomu z hříbat koně převalského, kterému spadlý strom způsobil tříštivou zlomeninu. Zoologové ho po konzultaci s veterinářem nechali uspat. Úraz by nebylo možné vyléčit. Ostatní zvířata jsou v pořádku.

Jak bude v sobotu

V sobotu 4. února bude nejdřív oblačno až zataženo, během dne se ale místy objeví polojasno. Sem tam můžeme zaznamenat přeháňky, informuje ČHMÚ. V oblastech položených nad 600 m meteorologové očekávají sníh, od vyšších poloh se budou místy tvořit sněhové jazyky a na horách i závěje.  Objeví se také vítr, na horách může dosáhnout nárazů 110 km/h. Češi vítr ale pocítí i v jiných oblastech, jeho rychlost však nepřesáhne 70 km/h a postupně zeslábne.

Sledujte počasí na Radaru Blesku

Nejníže sobotní noční teploty spadnou na severu a východě, teploměr může ukázat -3 °C. Jinde ale mohou teploty v noci „vystoupat“ k +3 °C. Přes den budou až 4 °C, opět to ale neplatí na severu a východě, kde bude -1 °C.

Sněhové přeháňky se ojediněle objeví v neděli 5. února. Od západu země bude sněžit, v oblastech pod 400 m se objeví déšť se sněhem nebo jen déšť. Stejně jako v sobotu bude oblačno až zataženo, přechodně polojasno.

V noci bude větší zima než předchozí den, teploty zůstanou místy až hluboko pod nulou. Na severovýchodě teploměr klesne na -8 °C, v dalších částech země se teploty budou pohybovat mezi -2 a -6 °C. To se přes den změní, zvlášť na západě naměříme až 4 °C, jinde mezi -3 až +1 °C. Vítr v sobotu čekáme jen mírný.

Noční teploty klesnou ještě níž v pondělí 6. ledna, měření na východní polovině Čech ukáže -11 °C a při malé oblačnosti až mrazivých -15 °C. Ve zbytku země to bude maximálně -6 °C, nad nulu ale noční teploty nevystoupají nikde. Na to si Češi budou muset počkat přes den, kdy teploměr místy ukáže +2 °C. Teploty se ale budou spíš pohybovat mezi -4 až 0°C.

Fotogalerie
83 fotografií