Na horách se objevuje sněžení a i v nižších polohách se mohou přechodně vyskytnout sněhové vločky nebo krupky, zejména v intenzivnějších přeháňkách. Ty nás budou provázet dnes i v dalších dnech. Na srážky nejbohatší, zdá se, budou pátek a sobota. Přeháňky na naše území přinesou potřebnou vláhu a snad i radost milovníkům zimního počasí na horách.

Aktuální situaci sledujte na radaru Blesku

Do sobotní půlnoci by mělo (zejména během srážkové epizody v pátek) napadnout na hřebenech nejvyšších hor i několik desítek cm. Nejvíce patrně na Šumavě a v Krkonoších - možná i kolem 30 cm nového sněhu. V sobotu navíc bude během dne sněžit i dál.

Hydrometeorologové ale vydali výstrahu i pro část území mimo pohraničních hor. „V noci na čtvrtek (18. 4.) bude teplota především ve východních a severovýchodních Čechách, na Českomoravské vrchovině a na východě jižních Čech klesat na 0 až -3 °C. Mráz může poškodit kvetoucí ovocné stromy, případně již vzešlou zeleninu,“ uvedli.Již v  noci na dnešek v Krkonoších napadlo několik centimetrů sněhu. Teploty klesly pod nulu. Na Sněžce bylo dnes ráno minus šest stupňů Celsia. Na hřebenové Luční boudě ve výšce 1415 metrů nad mořem napadly čtyři centimetry sněhu. Vyplývá to z informací Horské služby Krkonoše a meteorologů. Ochlazení přišlo do hor po předchozích velmi teplých dnech.

Na počátku minulého týdne v Krkonoších padaly teplotní rekordy. Například pro den 8. dubna na hřebenové Labské boudě naměřili rekordních 15,3 stupně Celsia. V Peci pod Sněžkou bylo v ten den rekordních 21,3 stupně. Dnes ráno bylo v Peci pod Sněžkou minus 0,7 stupně.

Sníh v noci na dnešek pokryl i svahy nad Pecí pod Sněžkou, Špindlerovým Mlýnem nebo horní partie Černé hory u Janských Lázní. Na Sněžce dnes ráno vál vítr o rychlosti přes 50 kilometrů v hodině. Kvůli tomu byla pocitová teplota na Sněžce kolem minus 14 stupňů, vyplývá z dat měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky. Na hřebenech byla ráno silná mlha.

Přes den se podle meteorologů na horách čekají sněhové přeháňky. K večeru by mělo srážek i oblačnosti ubývat. Teploty by se měly přes den v Krkonoších pohybovat od jednoho do čtyř stupňů.

Fotogalerie
50 fotografií