Větrný vír se zřejmě dotkl země, což je charakteristické pro tornádo. Ale zatím k tomu ještě další okolnosti zjišťujeme a klasifikace není jasná,“ uvedla.

Sledujte aktuální počasí na radaru Blesku

Gustnado na rozdíl od tornáda nepůsobí významné škody a jeho síla je menší, než se na první pohled zdá. „Většinou trvá jen pár vteřin, maximálně minut,“ řekla Houbová.

Dodala, že gustnado vzniká mimo bouřkový oblak. Navíc bývá relativně daleko od bouřky. „Není to jev úplně ojedinělý. V poslední době se s těmito úkazy setkáváme častěji, protože díky mobilům je lidé dokáží zaznamenat a dále je šíří po síti,“ řekla.

Původní označení gustnado nemusí být korektní, uvedl ČHMÚ odpoledne na facebooku. „Objevily se další fotografie, které ukazují možné spojení se základnou oblaku. Stoprocentně se to ale patrně nedozvíme,“ napsali meteorologové. Tornádo je charakteristické právě tím, že je v kontaktu s povrchem země i oblakem.

Bouřky v pondělí odpoledne na jihu Čech zasáhly právě především Českobudějovicko.

Trvaly přibližně půl hodiny, byly ale intenzivní a působily problémy v dopravě, jelikož zaplavily některé silnice. V noci na dnešek pak bouřky přešly v trvalejší déšť.

Video
Video se připravuje ...

Bouřky a lijáky na jihu Čech: Voda zaplavila silnici v Českých Budějovicích HZS Jihočeského kraje

Fotogalerie
27 fotografií