Dnešek se stal v Česku nejteplejším dnem v roce. Vůbec největší horko bylo v Husinci-Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 39,2 stupně. Teplotní rekordy přitom padly na téměř všech stanicích s alespoň třicetiletou měřicí tradicí. Ze 138 těchto stanic nepadl rekord do 18:00 jen u jedenácti a na jedné byl původní rekord vyrovnán. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) to uvedl na svém webu.

Do dneška byl dosavadním nejteplejším dnem roku 5. červenec, kdy se v polohách pod 600 metrů nad mořem vyšplhala nejvyšší teplota na průměrných 34,7 stupně. K dnešním 17:00 vystoupila teplota většinou na 33 až 37 stupňů, ojediněle až na 39 stupňů, uvedli meteorologové a doplnili, že i když vlivem velmi teplého vzduchu od jihu mohla i v podvečer na některých místech teplota ještě mírně stoupat, absolutní rekord celé České republiky, a to 40,4 stupně z 20. srpna 2012 v Dobřichovicích, zřejmě odolal.

Na pěti stanicích, kde meteorologové zaznamenávají teplotu aspoň 30 let, byl však překonán absolutní rekord pro celý červenec. V Brodě nad Dyjí na Břeclavsku a v Protivanově na Prostějovsku byl k 17:00 tento rekord vyrovnán. Ve Vsetíně bude dokonce naměřena absolutně nejvyšší teplota za celou dobu pozorování na této stanici. Tamní stanice měří teplotu 88 let a dosud nejvýše, k 36,7 stupně, se tam vyšplhala 8. srpna 2013. Stejnou hodnotu zaznamenala stanice už dnes k 16:00, doplnil ČHMÚ.

Jen o něco menší vedro než v Řeži u Prahy bylo dnes i v Plzni Bolevci nebo Dobřichovicích v okrese Praha - západ, kde měli shodně 38 stupně. K hodnotě 37,8 stupně vystoupal teploměr ve Strážnici na Hodonínsku, Neumětelech na Berounsku a Praze Karlově. Pražská Libuš hlásila o dvě desetiny stupně méně.

Teplotní rekordy padají v Česku od minulého týdne, mírně si republika oddechla jen v pondělí. Na čtvrtek meteorologové už hlásí nižší teploty a déšť. Nejvyšší denní teploty by se měly dostat k 25 až 29 stupňům, na Moravě a ve Slezsku k 29 až 33 stupňům. Ojediněle by mohlo sprchnout a v jižních Čechách, na Moravě a ve Slezsku se mohou objevit i bouřky. Podobné počasí by mělo být i v pátek a sobotu, pak by se měly denní teploty dostat maximálně na 26 stupňů.

Fotogalerie
5 fotografií