Noc na dnešek byla na řadě míst v Česku tropická, tedy s teplotou 20 a více stupňů. Tropické teploty v noci zaznamenala třetina meteorologických stanic v republice, uvedl dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zároveň zveřejnil měsíční výhled počasí.

Na Kvildě bylo v noci 4,6 stupně

Mezi nejteplejším a nejchladnějším místem v Česku byl v noci značný teplotní rozdíl – více než 20 stupňů. V Seči teplota vystoupala až na 25,4 stupně Celsia, kdežto šumavská stanice Kvilda-Perla na Prachaticku naměřila pouhých 4,6 stupně.

Pátek byl zatím nejteplejším dnem v roce

Dnešní nejvyšší denní teploty se budou podle předpovědi ČHMÚ pohybovat mezi 34 až 38 stupni Celsia. Výstraha před extrémně vysokými teplotami platí pro Prahu a Středočeský, Plzeňský, Pardubický, Královéhradecký a Ústecký kraj.

Silná vedra byla již v pátek, který tak byl podle ČHMÚ zatím nejteplejším dnem v roce v České republice. Vůbec největší horko bylo v Husinci-Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 39,3 stupně. Absolutní rekord 40,4 stupně z 20. srpna 2012 však překonán nebyl.

Sucho a horko další čtyři týdny

V příštích čtyřech týdnech budou podle meteorologů teploty nad dlouhodobým průměrem pro toto období. "První týden období, od 10. do 16. srpna, bude pokračovat počasí teplotně extrémně nadprůměrné. V dalších třech týdnech budou teploty vzduchu v průměru postupně klesat, přesto mohou být z větší části nad dlouhodobým průměrem druhé poloviny srpna a začátku září," sdělili pracovníci ČHMÚ.

V příštím týdnu budou podle týdenní předpovědi ústavu teploty dosahovat až ke 37 stupňům. V následujících týdnech bude ale podle dlouhodobého výhledu horní hranice nejvyšších teplot klesat na 30 stupňů, poté na 28 a na přelomu srpna a září na 27 stupňů.

Objem srážek bude naopak pod dlouhodobým průměrem, zvláště v příštím týdnu. "V dalších třech týdnech by se srážky měly pohybovat kolem dlouhodobého průměru, avšak jejich rozložení na území České republiky může být v důsledku srážek z velké části bouřkového charakteru nerovnoměrné s velkými lokálními rozdíly," oznámili meteorologové.Sucha a vysoké nebezpečí požárů proto budou minimálně v příštím týdnu pokračovat. "Bude docházet k dalšímu zasychání vegetace a k dalším poklesům neregulovaných vodních toků. Tomu je třeba přizpůsobit své chování v podobě dodržování pitného režimu, omezení pobytu na přímém slunci, vyvarování se používání otevřeného ohně a dalších rizikových činností pro vznik požárů a omezení nadbytečné spotřeby vody," doporučili pracovníci ústavu.