Poslední květnový a první červnový týden bude teplejší, nejvyšší teploty vystoupají v průměru k 21 stupňům. Konec pátého měsíce by měl být ale deštivější. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi počasí, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Celé období od 9. května do 5. června bude teplotně i srážkově průměrné, uvedli meteorologové. Relativně nejvíce srážek podle nich zřejmě spadne v týdnu od 23. do 29. května, naopak nejméně v posledním týdnu sledovaného období. Noční teploty by už neměly klesnout pod nulu, v nadcházejících dvou týdnech budou většinou od šesti do deseti stupňů Celsia.

Dlouhodobý teplotní průměr v ČR ve sledovaném období je 14,1 stupně Celsia a průměrný úhrn srážek 66 milimetrů. Nejtepleji bylo ve zmíněných čtyřech týdnech v roce 1979, kdy průměrná teplota dosáhla 16,5 stupně Celsia. Naopak minimum z roku 1991 činí 10,1 stupně Celsia.

Měsíční výhled odhaduje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje opakovaně ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent.