Potápěči podle policie a zemských úřadů nalezli těla čtyř obětí záplav v zatopeném domě v obci Simbach am Inn, která spolu s protilehlým rakouským městečkem Braunau a dolnobavorskou obcí Triftern patří k nejpostiženějším. Bližší informace k totožnosti mrtvých zemský rada Michael Fahmüller nesdělil. Zatím není ani jasné, zda úřady pohřešují ještě další osoby.

Záplavy v Bavorsku si vyžádaly 4 mrtvé.
Autor: EPA, Reuters, ČTK

Řadu domů v Dolním Bavorsku během dne obklopila voda, a jejich obyvatele zachraňovaly vrtulníky. Na silnici první třídy vedoucí podél rakouské hranice museli podle záchranářů dokonce řidiči kamionů kvůli rozvodněné řece vylézt na korby svých vozů. Inn zcela zaplavil i most vedoucí z Německa do rakouského Braunau. V Simbachu museli kvůli záplavám evakuovat bývalou tělocvičnu, kde pobývali žadatelé o azyl.

Zaplavená centra měst

V obci Triftern, která leží asi 40 kilometrů jihozápadně od Pasova, se situace vpodvečer mírně zklidnila. Zaplavený ale zůstává celý střed města. Zhruba 250 žáků místní školy, které voda odpoledne uvěznila uvnitř budovy, se už dostalo domů. Původně se zdálo, že budou muset ve škole přenocovat.

Nedaleko obce Regen, která leží asi 20 kilometrů od české Železné Rudy, překvapila velká voda školáky z Augsburku, kteří se vydali na vodácký výlet. Zvýšená hladina je uvěznila na ostrově, odkud je dostali až hasiči.

Vydatné srážky způsobily škody také v přilehlé rakouské spolkové zemi Horní Rakousy. Voda zatopila především sklepy domů a některé ulice. Meteorologové předpovídají vydatné deště v oblasti i ve čtvrtek. Rozvodnit se mohou ale spíše menší říčky, Dunaj by se měl udržet ve svém korytě.

Seina začíná zaplavovat Paříž.
Autor: EPA

V Paříži stoupá řeka

Déšť zkomplikoval situaci také ve francouzské metropoli. Záchranáři dnes evakuovali obyvatele hausbótů na Seině a pařížská radnice uzavřela i některé ulice v centru města vedoucí podél řeky. Plavby výletních lodí po Seině byly zrušeny a záchranáři evakuují obyvatele hausbótů v celém okolí Paříže.

V posledních dvou dnech provedli záchranáři kvůli vydatnému dešti po celé Francii zhruba 8000 zásahů, uvedl ve středu ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Také ve Francii meteorologové předpovídají déšť i ve čtvrtek. Seina by měla v Paříži kulminovat v pátek.

Fotogalerie
21 fotografií