V pátek bude přes den oblačno až zataženo, místy slabý déšť či přeháňky. Více deště se očekává na horách. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 16 a 20 stupni Celsia. I nadále bude platit povodňová výstraha, kterou ČHMÚ vyhlásil ve čtvrtek. První povodňový stupeň již hlásí řada českých toků.

V sobotu se bude déšť vyskytovat jen místy, zejména na východě Čech. Ráno můžeme očekávat mlhy, které vystřídá polojasno až oblačno. Nejvyšší teploty až 23 stupňů Celsia. 

Nedělní počasí bude podobné tomu sobotnímu. Polojasno až zataženo, na východě Čech možnost přeháněk. Zde se budou nejvyšší teploty pohybovat kolem 17 stupňů Celsia, na zbytku území ČR vystoupají až na 24 stupňů Celsia.

Déšť a teplo pomůže houbám

Teplo nedávných dnů a déšť současných dnů – skvělé podmínky pro růst hub. V lesích či na loukách lze nejčastěji najít hřiby, muchomůrky růžovky a šedivky, žampiony a jedlé druhy holubinek. Více nálezů hlásí lidé na Vysočině, v jihozápadních Čechách či v podhůří hor. Uvedl to Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. „V těchto dnech růst hub ustal, ale po vydatných srážkách se naděje docela zvyšuje,“ dodává mykolog.

Kromě běžných druhů hub mohou lidé narazit i na bělolanýže, jehož plodnice tvarem připomínají bramboru. Roste pod zemí, proto se poměrně těžko hledá. Chutí se prý tyto houby nedají srovnat s pravým lanýžem, lze je ale použít k dochucování jídel, například polévek nebo omáček.

Roste i hlíva plicní, která se dá stejně jako známější hlíva ústřičná použít do hotových jídel, k nakládání do octa nebo sušení. Naopak mykologové nedoporučují sbírat penízovku vřetenonohou, která může vyvolávat žaludeční potíže.

I když houbaře v těchto dnech nečekají žádné žně, letošní sezona je lepší než ta loňská. Tehdy houbám nesvědčilo dlouhodobé horko bez dešťů. „Loni jsme na první plošnější růst hub čekali až do srpna,“ konstatoval Landa.