Stav regulace meteorologové vyhlašují v případě, že alespoň na polovině stanic reprezentativních pro dané území překročí dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací suspendovaných částic PM10 hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový. A navíc nelze následující den očekávat zlepšení situace. Při regulaci některé průmyslové podniky musejí dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby.

„Doporučujeme omezit pobyt pod širým nebem a zdržet se zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti,“ uvedli meteorologové.

Lidé by měli přednostně jezdit veřejnou dopravou

Podle nich by lidé měli maximálně omezit také užívání dopravních prostředků se spalovacím motorem a přednostně jezdit veřejnou dopravu, protože emise ze spalovacích motorů se významně podílejí na zvýšených koncentracích polétavého prachu a oxidu dusičitého.

Smog trápí sever Moravy hlavně na podzim a v zimě. Ke znečištěnému ovzduší přispívá nejen průmysl, ale i doprava, topení v domácnostech i škodliviny ze sousedního Polska. V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi.

Fotogalerie
7 fotografií