Vylepšení vodní bilance v lužních lesích nepomohlo ani to, že bylo tuto zimu víc sněhu než v minulých letech. Při odtávání sněhu se významně nezlepšil stav vod povrchových ani podzemních. Řada toků na jižní Moravě klesá na hranici sucha. Voda z Nových Mlýnů se dostane v oboře do slepých ramen, vodních kanálů a tůní, kde žijí různí na vodě závislí živočichové a rostliny. „Na opatření se dohodlo Povodí s Lesy ČR, které oboru spravují,“ uvedl Chmelař. Správci obory budou posléze manipulovat s řadou stavidel tak, aby se voda rozlila rovnoměrně do všech potřebných míst.

Podle ředitele lesního závodu Židlochovice Lesů ČR Miroslava Svobody má sucho neblahý dopad na vitalitu lužních lesů. „V celé oblasti Soutoku poklesla hladina spodních vod. Je nezbytné vodu doplnit. Zaplní se kanály a předpokládáme, že půda během několika dní všechnu vodu pojme,“ uvedl.

Kvůli zavodnění Soutoku upouštěli vodohospodáři nádrže naposledy před 19 lety, na úterní akci se důkladně připravili. „Již více než týden postupně zvyšujeme hladinu v Novomlýnských nádržích. Přítok do nich zvyšujeme i z ostatních vodních nádrží Dyjsko-svratecké soustavy, abychom mohli získanou vodu jednorázově využít,“ uvedl technickoprovozní ředitel Povodí Moravy David Fína.

VIDEO: Podívejte se, jak vypadá Pálava z ptačí perspektivy

Video
Video se připravuje ...

Pálava z výšky: Užijte si famózní pohled na moravské vinice. David Malik, Matěj Šrám

Soutok je unikátní přírodní lokalita, kde se stýkají Dyje, Morava a Kyjovka. Nacházejí se tam lužní lesy či louky se solitérními starými duby. Slouží k chovu jelení a dančí zvěře a divokých prasat. Rozloha obory je přes 4200 hektarů.

Fotogalerie
8 fotografií