Zpočátku dne bylo oblačno, jen ojediněle s přeháňkami, postupně ale přibývalaoblačnost.  Na většině území pršelo. Bouřky se přesouvaly z Německa, kde silnou bouřkovou činnost hlásili v noci na čtvrtek. 

Příchod deště a bouřky sledujte na radaru ZDE>>> 

Meteorologové před 20:00 vyhlásili pro Královéhradecký kraj výstrahu pro velmi silné bouřky s přívalovými dešti. Nebezpečí má trvat do 22:50. Bouřky se silnými dešti kraj zasáhly již odpoledne, kdy hasiči mezi 16:00 až 20:00 vyjížděli k přibližně 40 událostem, hlavně k čerpání vody ze sklepů a úklidu bahna z ulic a silnic. Při lijácích nebyl nikdo zraněn. ČTK to řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

 

V Hajnici na Trutnovsku a Křinicích na Náchodsku hasiči pomáhali s plněním pytlů s pískem na ochranu domů před zaplavením vodou z polí. V Hradci Králové hasiči na zhruba deseti místech čerpali vodu ze sklepů, protože kanalizace nestačila přívaly vody pobrat.

Vodu ze sklepů čerpali i ve Smiřicích na Hradecku. V Mžanech na Hradecku, v Cerekvici nad Bystřicí a v Miletíně na Jičínsku a v Adršpachu na Náchodsku dobrovolní hasiči čistili silnice od bahna. V Heřmanicích na Trutnovsku zajišťovali dům ohrožený zatopením.

Deštníky a pláštěnky všude s sebou. Po dešti klesaly koncentrace pylů v ovzduší – nadále dominuje dub a lipnicovité trávy.

Video
Video se připravuje ...

Jak přežít bouřku? Zasedněte „na bobek“ a na nohy gumové podrážky. Dagmar Honsová, David Vaníček, Lukáš Červený

Fotogalerie
19 fotografií