Už předpověď varovala: Většinu území Čech mohou v pondělí odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky. Doprovázet je bude přívalový déšť s kroupami, kvůli kterému se mohou rozvodnit menší toky. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav a bouřky podle něj budou pokračovat i v dalších dnech.

„Po celý pracovní týden očekáváme, že se budou během odpoledne a večera tvořit lokální bouřky z tepla. Bouřky se budou v pondělí a v úterý tvořit pouze lokálně tj. do 30 %, od středy do pátku je očekáváme na 60% území,“ upozornila pro Blesk Zprávy meteoroložka Dagmar Honsová. 

Honsová pak dodala: „Bouřky budou ojediněle silné, doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě 30 až 40 mm. I přes vysoké srážkové úhrny v bouřkách se bude sucho prohlubovat, neboť lokální intenzivní srážky rychle odtečou a půda je nemá schopnost vsáknout.“

Kdy a kde bouřky udeří? Sledujte radar

Meteorologové vydali varování

„Kolem tlakové výše nad severní a východní Evropou k nám proudí velmi teplý vzduch od jihovýchodu. Počasí u nás částečně ovlivní mělká tlaková níže nad Německem,“ zdlvodnili meteorologové z ČHMÚ bouřkové počasí.

Přívalový déšť může ojediněle zatopit níže položená místa a sklepy. Lze také očekávat rychlé rozvodnění malých toků, podemletí cest a rychlý odtok vody ze svahů. Výstraha ČHMÚ platí od pondělní 14. hodiny v Praze, Středočeském kraji, Plzeňském, Karlovarském, Jihočeském, Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji.

„Předpokládáme, že bouřková činnost bude pokračovat i v následujících dnech, proto budeme výstrahu průběžně upřesňovat,“ dodal ČHMÚ. V Česku je nyní teplo, venkovní teploty mají dnes překonat 30 stupňů Celsia. Horko by mělo být do konce května, pak se má mírně ochladit.

Video
délka: 02:44.23

Jak přežít bouřku? Zasedněte „na bobek“ a na nohy gumové podrážky Dagmar Honsová, David Vaníček, Lukáš Červený

Honsová varuje: Hrozí stres z horka

Vysoké teploty špatně snáší starší generace, malé děti a těhotné ženy, které mají zhoršený termoregulační systém, dále lidi s dýchacími potížemi – zejména pak astmatici, kterým se hůře dýchá a kardiaci. Pozor by si ale měli dávat i ostatní a snížit tělesnou námahu, hodně pít a držet se ve stínu. Používat opalovací krémy, pokrývku hlavy a sluneční brýle.

„V horku klesá krevní tlak, což způsobuje zhoršené zásobování orgánů kyslíkem a hrozí únava a vyčerpání. Vlivem horka se i zvyšuje krevní sráživost a hrozí trombózy a embolie. Pokud se budete při teplotách kolem 30 °C fyzicky namáhat, hrozí křeče z horka nebo kolaps z horka. Naše tělo se ochlazuje pocením – při nadměrném pocení se tvoři potničky z horka,“ popisuje meteoroložka Dagmar Honsová.

Pokud se budete zdržovat na přímém slunečním záření příliš dlouho, hrozí úpal, kdy tělesná teplota vystoupí až k 41,5 °C. Úžeh postihuje zejména mozek. „Pozor si dávejte i na letní žaludeční a střevní obtíže, které může způsobit množení choroboplodných zárodků v potravinách,“ dodává.

Fotogalerie
15 fotografií