- Na třech desítkách míst v ČR se dostaly hladiny toků přes noc na čtvrtek na povodňový stav. Dopoledne se zvedly hladiny ještě na dalších čtyřech místech. Většina byla na nejnižším stupni povodňové aktivity, na třech místech se postupně hladiny dostaly až na třetí stupeň, tedy ohrožení. Odpoledne ale už nejvyšší stupeň platil pouze na dvou místech na Olši.
- Výstraha před vydatným deštěm platí do čtvrteční 18. hodiny už pouze na Vsetínsku a Zlínsku ve Zlínském kraji a na Frýdecko-Místecku, Karvinsku a Novojičínsku v Moravskoslezském kraji.
- Povodňová pohotovost platí do pátečního poledne s vysokým stupněm nebezpečí na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Ostravsku, ve Zlínském kraji, na Přerovsku, Hodonínsku a Břeclavsku a také na Chrudimsku. S nízkým stupněm nebezpečí je povodňová pohotovost na Liberecku a Žďársku.
- V Moravskoslezském kraji měli hasiči kvůli vodě zhruba 200 výjezdů. Hlavně čerpali vodu ze sklepů či garáží, čistili kanalizace, větvemi zanesená koryta potoků a odstraňovali bahno ze silnic a chodníků. V centru Ostravy musel být na několik hodin uzavřen dvousetmetrový úsek silnice na Havlíčkově nábřeží. Rozlité toky zatopily například šatny některých škol v Opavě a ve Studénce.
- Ve Zlínském kraji byly problémy hlavně na Vsetínsku, voda zaplavila desítky domů v Ústí nebo Valašské Polance. V Rožnově pod Radhoštěm, kde ve středu večer dosáhla Rožnovská Bečva třetího povodňového stupně, bylo nutné zavřít zaplavenou základní školu. Mluvčí radnice Tomáš Gross řekl, že velké škody bude mít také pivovar a některé cesty jsou podemleté.
Vývoj počasí sledujte na radaru zde
Děkujeme za pozornost našemu online zpravodajství z extrémních dešťů v Česku a z hrozby povodní. Obloha se vyjasnila, loučíme se s vámi, další informace o počasí ale naleznete na Blesk Zprávách i dál ve formě článků. V pátek čekejte skoro jasno až polojasno, během dne přechodně až oblačno. Na východě zpočátku až zataženo a ojediněle déšť. Nejvyšší teploty budou 18 až 22 °C, na severovýchodě 16 až 19 °C, v 1000 m na horách 13 °C, v Beskydech kolem 10 °C.
Liberecko se konečně může pochlubit modrou oblohou. Na horách přestalo pršet a řeky se uklidňují. V Hejnicích poškodila voda jez a zaplavené zůstávají dvě silnice třetí třídy z Černous na Boleslav, jak informoval starosta Černous Miroslav Richter. Pohotovost měli na Liberecku už od úterý, nejsilněji pocítili záplavy na Smědavě, kde za dva dny spadlo 143 litrů vody na metr.
Vydatný déšť neskončí až do šesti do večera, do kdy také platí výstraha na Vsetínsku, Zlínsku, Karvinsku, Novojičínsku a na Frýdecko-Místecku. Povodňová pohotovost platí až do pátečního poledne v již zmíněných lokalitách, nebezpečí ale hrozí také na Ostravsku, Chrudimsku a Hodonínsku.
Moravskoslezští hasiči měli kvůli počasí téměř 200 výjezdů. Mluvčí Petr Kůdela uvedl, že se jednalo především o čerpání vody ze sklepů a garáží, odstraňování bahna ze silnic a čištění kanalizací. Největší práci měli hasiči v okresech Frýdek-Místek, kde čerpali vodu i z depa pošty. Situace se pomalu uklidňuje.
Rozvodněné toky v Moravskoslezském kraji se uklidňují. Nejhorší už má za sebou Olše, drobné zvedání ale očekává mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková právě u Odry, kam se Olše vlévá. I zde ale hrozí maximálně druhý stupeň povodňové aktivity. Rozlité řeky nicméně stihly zatopit některé školy v Opavě a ve Studénce. Problémy měla i Ostrava.
Na některých místech řeky Moravy bude platit druhý povodňový stupeň, varuje mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Zástavby podél toku ale zůstanou v bezpečí. Dramatický nárůst hladiny už mluvčí nepředpokládá.
Rozvodněné řeky potrápily i obec Návsí na frýdecko-místecku. Jak ukazuje video, veřejná doprava se dnes musela brodit korytem vody.
Hasiči z moravskoslezských Kateřinic nedaleko Vsetína se pochlubili snímkem valící se vody.
Hasiči ve Zlínském kraji museli dnes vyjíždět více než 30krát. „Nyní hasiči odstraňují především následky po dešti. Vesměs jde o odklízení nánosů bláta a dalších nečistot z komunikací, čištění ucpaných kanálů a čerpání vody ze zatopených budov,“ uvedla jejich mluvčí Lucie Javoříková. Za jedno z nejpostiženějších míst na Zlínsku označila město Brumov-Bylnice.
Povodňová pohotovost platí do pátečního poledne s vysokým stupněm nebezpečí na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Ostravsku, ve Zlínském kraji, na Přerovsku, Hodonínsku a Břeclavsku a také na Chrudimsku. S nízkým stupněm nebezpečí je povodňová pohotovost na Liberecku a Žďársku.
„Díky všem dobrovolným hasičům ze Vsi u Černous, kteří drželi pohotovost celou noc,“ ocenil na facebooku zásah záchranářů liberecký hejtman Martin Půta.
Ještě není v celém Česku vyhráno. Hladiny toků budou podle nové výstrahy stoupat v povodí Olše a Odry, Bečvy, na řekách Vysočiny a na dolním toku Moravy. Déšť do večera ustane.
Spadlá opěrná zeď jezu za Dělnickým domem v Hejnicích na Frýdlantsku. Deště tu ve středu zvedly hladinu řeky Smědá.
„V Hranicích vážnější škody nenastaly, ale momentálně nedoporučujeme používat cyklostezku Bečva směrem k Rybářům. Další vývoj bude záležet zejména na síle dešťů v Beskydech,“ informuje radnice přerovské obce Hranice na svých stránkách.
Rozvodněné hladiny řek v Olomouckém kraji po středečních vydatných srážkách postupně klesají. Před polednem zůstávala na druhém povodňovém stupni řeka Bečva v Dluhonicích, v Teplicích nad Bečvou ráno klesla na druhý z třetího stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení.
Evakuace osob, vytažení aut z lagun, čerpání vody, popadané stromy v korytech řek, ucpané kanalizačni sítě a mnoho dalších věcí, které se opakovaly. Valašský hasič popsal, jak náročné středeční počasí pro záchranáře bylo.
Déšť měl na některých místech i pozitivní efekt. Silničářům se i díky němu podařilo ve středu za pomoci frézy protáhnout krkonošskou silnici z Horních Míseček až na Zlaté návrší na Semilsku. Šlo o poslední po zimě neprůjezdnou silnici v Libereckém kraji.
Pivovar v Rožnově pod Radhoštěm informuje, že nejhorší stav již pominul. Podnik nakonec voda výrazněji nepoškodila. Dramatické video ukazuje, jak se městem valí proudy bahnité vody.
Hladiny většiny řek i menších vodních toků ve Zlínském kraji postupně klesají, případně stagnují. Po 10:00 platil na čtyřech místech v regionu druhý stupeň povodňové aktivity, na dalších šesti místech první povodňový stupeň.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
V Libereckém kraji pršelo už od úterý, nejintenzivněji ale na návětrné straně Jizerských hor, kde jen za středu spadlo kolem 100 milimetrů srážek, což je 100 litrů na metr čtvereční. Nejsilnější srážky naměřila stanice na Smědavě v Bílém Potoce, kde za dva dny spadlo 143 litrů vody na metr.
Řeky v Libereckém kraji dál klesají. I Smědá v Předláncích na Frýdlantsku už je na prvním povodňovém stupni. V noci tam řeka dosáhla třetího stupně, když překročila hranici 240 centimetrů. Aktuálně tam ale hladina klesla pod 220 centimetrů, což je hranice pro druhý povodňový stupeň.
Holínky, rukavice, lopaty a sušičky. Obyvatele na Zlínsku čeká náročný den plný uklízení spouště po středečních povodních.
Stejné deštivé počasí trápilo ve středu i sousední Slovensko. Do čtvrtečního rána v zemi zasahovalo přes 290 profesionálních a dobrovolných hasičů, vysláni byli k více než 80 událostem. Jejich pomoc byla nejvíce potřeba v Žilinském kraji. Informují o tom TVnoviny.sk.
„Soucítím s postiženými povodní - a současně trnu, abychom velké vodě nemuseli opět čelit i v naší zoo. Někteří kolegové už odnášejí vybavení ze spodní části areálu. Vzpomínky na roky 2002 a 2013 jsou stále živé. A bojíme se, aby to kvůli stavbám nové čističky na Císařském ostrově pro nás nebylo ještě horší...“ napsal ve středu večer ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.
Na Vysočině stoupala především hladina řeky Svratky. V Jimramově na Žďársku zatopila místní komunikaci. Podle starosty Josefa Homolky je silnice v záplavovém území. „Není to významná komunikace, nikoho neodřezává, protože je tam přístup odjinud. Řeka ji zaplavuje pravidelně, jak se trochu zvedne,“ řekl starosta. Silnice je neprůjezdná. Jinde v obci voda problémy zatím nepůsobí. „Pokud začne znovu pršet, může se začít hladina zvedat, ale zatím je kapacita v řece dostatečná,“ řekl starosta.
Uklízí se také ve Valašských Kloboukách na Zlínsku. „Hlídky se vydaly do terénu na obhlídku terénu a škod. Jsou podemleté komunikace, škody na mostech,“ uvedla mluvčí radnice Lenka Zvonková. Ve městě se čerpá voda ze sklepů, nejvíce postiženy byly lokality Mirošov, Smolina a Staré Město. „Největší voda opadla již ve středu večer,“ uvedla mluvčí. Technika Valašskoklobouckých služeb čistila ucpané sběrače, propustky a příkopy.
Rozvodněný Opatovický potok v obci Ústí nedaleko Teplic nad Bečvou na Přerovsku. Snímky ze čtvrtečního rána.
Města a obce ve Zlínském kraji zjišťují a odstraňují škody po středečních záplavách. „Velké škody bude mít také pivovar. Máme nějaké propadlé komunikace, podemleté. Čerpáme vodu ze sklepů. Město zdarma půjčuje vysoušeče a přistavuje kontejnery na úklid, protože na komunikacích je bahno,“ řekl ve čtvrtek mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.
„I když to déšť někde přehání, nemělo by to mít dlouhé trvání,“ kometnuje situaci web Intersucho.cz. Upozorňuje, že letošní jaro bylo velmi turbulentní, příroda zažila sucho, intenzivní deště i jarní mrazíky.
Plné ruce práce měli i hasiči v Pardubickém kraji.
Hasiči odstraňovali spadlé stromy na komunikacích.
— HZS Pardubický kraj (@HZS_Pardubice) May 23, 2019
V Hrochově Týnci včera večer připravovali hasiči povodňové valy. ČHMÚ vydal dnes ráno další varování -stále hrozí vzestupy hladin řek, voda v některých řekách se může vylévat z břehů. Sledujte vývoj na https://t.co/huWnbc5gYj pic.twitter.com/AAeeHuqUV2
Moravskoslezští hasiči v souvislosti s deštěm evidují od středečního rána 120 zásahů. Nejčastěji vyjížděli na Opavsku. „Naši činnost tvořilo hlavně čerpání vody ze sklepů, garáží a dalších přízemních či suterénních částí rodinných domků, vedle toho i čištění kanalizací, propustků, větvemi zanesených koryt potoků a odstraňování bahna z komunikací, rovněž jsme monitorovali stoupání hladin některých rozvodněných toků,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.
Hladina řeky Veličky ve Velké nad Veličkou a Strážnici na Hodonínsku se v průběhu noci na čtvrtek vrátila zpět pod úroveň povodňových stupňů. Dnes by intenzivní srážky pokračovat neměly, Povodí Moravy na území kraje proto nečeká vzestup hladiny na žádném z toků.
Krkonošská přehrada Labská ve Špindlerově Mlýně v noci na dnešek nepřetekla a vzhledem k poklesu přítoku do přehrady se to již ani neočekává. Dosažení přelivů vodohospodáři očekávali po silných středečních deštích proto, že přehrada má kvůli rekonstrukci spodních výpustí výrazně omezený odtok spodními výpustmi.
Hladiny řek i menších vodních toků ve Zlínském kraji klesají. Ráno v 8:00 platil už jen na třech místech v regionu druhý stupeň povodňové aktivity, na dalších sedmi místech první povodňový stupeň. Kvůli očekávaným srážkám však podle odborníků mohou hladiny začít nanovo stoupat.
Na Olši v Českém Těšíně platí třetí stupeň povodňové aktivity. Než voda z Beskyd řekou odteče, bude se hladina zvedat i na dalších místech.
První stupeň platí na Olši v Dětmarovicích a Jablunkově, Ostravici pod přehradou Šance a ve Frýdku-Místku, Čeladence v Čeladné, Morávce ve Vyšních Lhotách, Stonávce v Hradišti, Lubině ve Vlčovicích a Petřvaldu.
Podle Petra Chmelaře z Povodí Moravy se situace v tuto chvíli uklidňuje. Vodní toky v Beskydech stagnují. Aktuálně je 3. stupen povodňové aktivity (SPA) dosažený pouze v Teplicích nad Bečvou. Řeka je zde již po kulminaci. Voda dotéká do dolních částí povodí, v důsledku toho se dá v průběhu dneška očekávat dosažení 1. a 2. SPA v Moravě a v Bečvě, uvedl Chmelař.
Na řadě míst Moravskoslezského kraje zůstávají vyšší hladiny řek. Na Olši v Českém Těšíně platí třetí stupeň povodňové aktivity. Domy ohroženy nejsou.
Hasiči ve Zlínském kraji evidovali ve středu 180 výjezdů souvisejících s intenzivním deštěm.
Hladiny řek i menších vodních toků ve Zlínském kraji postupně klesají. Dnes v 7:00 platil už pouze na třech místech v regionu druhý povodňový stupeň, na dalších sedmi místech pak první povodňový stupeň.
V Libereckém kraji platí pohotovost už jen na Smědé v Předláncích, v noci dosáhla třetího stupně. Řasnice ve Frýdlantu klesla na první stupeň.
Po vydatných deštích stouply hladiny některých řek v severní části Kraje Vysočina. Hasiče zaměstnávalo na několika místech čerpání vody a pročištění kanalizace. V Borovnici na řece Svratce platí od včerejších 23:00 druhý povodňový stupeň.
Hasiči v Olomouckém kraji zatím evidují několik výjezdů k zatopeným silnicím či domům. Ve středu večer zasedly i protipovodňové štáby.
Řeka Bečva v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku v noci na dnešek kvůli vydatným dešťům dosáhla třetího stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení. V časných ranních hodinách už ale hladina Bečvy v Teplicích díky ustávajícím dešťovým srážkám začala mírně klesat.
Výstraha před extrémními srážkami platí podle ČHMÚ pro severovýchodní cíp Pardubického kraje, sever Olomouckého kraje a západní část Moravskoslezského kraje do dnešního poledne a pro východní část Zlínského a Moravskoslezského kraje až do dnešních 18:00.