„Mohu potvrdit, že jsme zasahovali ve Vysoké Lípě u Jetřichovic na Děčínsku, kde došlo k úrazu bleskem. Dospělá žena utrpěla vážná zranění, která způsobila náhlou zástavu oběhu. Na místě byla okamžitě laiky ve spolupráci s operačním střediskem záchranářů na telefonu zahájena laická telefonická resuscitace,“ popsal drama Blesk Zprávám Prokop Voleník, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.

Do Česka opět dorazily bouřky. Sledujte radar

Na místo vyrazily tři posádky záchranářů. A také vrtulník, který však kvůli zuřící bouři na místo nakonec dorazit nemohl. „Na místo okamžitě vyjelo několik sanitek a zároveň i vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem, který ale vzhledem k počasí, protože nad Vysokou Lípou byla nadále bouřka, bohužel skrz bouřkový mrak s ohledem na bezpečnost letecké posádky nedolétl,“ pokračuje mluvčí.

Boj o život těžce zraněné ženy proběhl úspěšně. „Resuscitace po příjezdu našich posádek byla úspěšná, ženu se podařilo se oživit a byla následně převezena do ústeckého traumacentra. Na místě byly pak zraněné další tři nezletilé osoby,“ uvedl dále Voleník.

Šlo přitom o tři dívky. „Jedna dívka utrpěla vážná zranění, jedna dívka utrpěla středně vážná zranění a jedna dívka utrpěla lehká zranění s vyloučením středně vážných zranění. Všechny tři byly převezeny do Ústí na dětské oddělení. Vzhledem k věku těchto nezletilých dívek nebudeme specifikovat charakter těchto zranění,“ dodal mluvčí.

Meteorologové dál varují před bouřkami

Před silnými bouřkami a velmi silnými bouřkami vydal ČHMÚ dvě výstrahy. Ta první platí od úterý 15:00 do středy 6:00 pro Prahu, Středočeský kraj, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký kraj, Zlínský a Moravskoslezský kraj a taktéž pro Vysočinu.

Výstraha před velmi silnými bouřkami je pak o něco užší. Od středy do čtvrtečních 3:00 platí pro Jihočeský kraj (Dačice, Jindřichův Hradec), Pardubický kraj (Lanškroun, Moravská Třebová, Polička, Svitavy), Kraj Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Jihlava, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Telč, Třebíč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou), Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj a Moravskoslezský kraj.

„V úterý k nám bouřky přijdou ve večerních hodinách a budou spíše lokálního charakteru. Začne nás totiž ovlivňovat vlnící se studená fronta od západu. Poměrně intenzivní však budou bouřky ve středu a v noci ze středy na čtvrtek,“ řekla Blesk Zprávám ohledně blížících se bouřek meteoroložka Dagmar Honsová. 

Zabezpečte okna i skleníky

V případě velmi silných bouřek meteorologové upozorňují, že hrozí i lokální lijáky. „Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky,“ varuje ČHMÚ.

„Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně,“ upozorňují meteorologové.

U moře pozor na vysoký UV index

Meteoroložka Honsová se však podívala i na počasí v oblíbených dovolenkových destinacích. Tropy v Evropě pominuly, na Krétě i na dalších oblíbených místech je počasí převážně slunečné s teplotami také kolem třicítky. A konečně bez přeháněk, podotýká Honsová, která však upozorňuje na vysoký stupeň UV záření.

Co se počasí v oblíbených dovolenkových destinacích na jihu Evropy týče, tak tam poznamenává, že naopak bouřky pominuly. „Bez bouřek, konečně. Teploty jsou tam hodně vysoko, pro turisty je pak příznivé i to, že teplota moře je nyní úplně nejvyšší, až na 29 °C u Turecka. Je třeba si však dávat pozor na vysoký UV index, který je tam na stupni 11. Když už je u nás sedmička, tak je to hodně co říct. Ve Středomoří je nyní vysoký, takže mazat, mazat, mazat,“ podotýká meteoroložka.

Příznivé počasí slibuje např. i Heraklion na Krétě, poblíž kterého tráví s rodinou dovolenou premiér Andrej Babiš (ANO) – na úterý tam hlásí kolem 28 °C, slunce však částečně zahalí mraky. Jasno bude od středy s teplotami kolem 30 °C.

Ve Španělsku až 34 °C

První srpnový týden bude ve Středomoří obecně teplý, rekordy ale padat nebudou. Slunce zalije např. Španělsko, kde budou celý týden panovat teploty kolem 30 stupňů, nejvýše se rtuť teploměru vyšplhá na 34 stupňů.

Itálie se bude těšit teplotě v průměru 26,4 stupně, Řecko pak 28,8 stupně. Zhruba v polovině týdne by měla přijít mírná oblačnost, žádné velké přeháňky ale podle meteorologů hlášeny nejsou. Itálii by měl ve středu zchladit déšť.

Rekordní červenec

Oproti tomu letošní červenec byl podle evropských vědců nejteplejším měsícem v historii měření na Zemi, oznámil šéf evropského programu Copernicus Jean-Noël Thépaut. Upozornil, že rekord z července 2016 byl minulý měsíc překonán jen velmi těsně. Američtí vědci tak podle něj mohou dojít k jinému výsledku.

Podle vědců z programu Copernicus byly teploty letos v červenci v průměru o 0,04 stupně Celsia vyšší než v červenci před třemi lety. Pokud budou pokračovat emise skleníkových plynů, budou padat další rekordy, uvedl také Thépaut.

„Rozdíl je tak malý, že je možné, že ostatní pracoviště, která používají trochu jiné metody, nedojdou ke stejnému závěru,“ uvádí se v prohlášení šéfa programu Copernicus.

Čtyřicítky pominuly

Agentura AFP připomněla, že americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) ani americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) údaje za červenec ještě nezveřejnily.

Extrémně vysoké teploty trápily v červenci obyvatele velké části Evropy či Spojených států. Mnohde přispěly k šíření rozsáhlých požárů. Na řadě míst padaly v červenci národní či oblastní rekordy, více než 40 stupňů Celsia naměřili meteorologové i na severu Německa, v Belgii či Nizozemsku. I tam nyní hrozí silné bouřky.

Fotogalerie
88 fotografií