První stupeň lavinového nebezpečí vyhlásila krkonošská horská služba v současné zimní sezoně poprvé. Minulou zimní sezonu to bylo poprvé 10. prosince 2018.

„Sněhová pokrývka je vlhká až mokrá, v nižších polohách hor je podmáčená. Mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny klouzavé,“ uvedl v pondělí na webu Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

První stupeň lavinového nebezpečí vyhlásila v pondělí na polské straně hor také polská horská služba.

Při prvním lavinovém stupni z pětibodové stupnice jsou podmínky pro túry všeobecně bezpečné. Nebezpečná místa bývají pouze ojediněle. „Uvolnění laviny je možné při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Je možnost samovolného uvolnění malých, nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu,“ uvedla horská služba.

První stupeň lavinového nebezpečí by měl zůstat v platnosti také v úterý.

Další dny se bude oteplovat

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, minus tři stupně Celsia, 30 centimetrů vlhkého sněhu, z toho pět centimetrů nového.

Meteorologové na pondělí pro Královéhradecký kraj předpovídají většinou oblačno, zpočátku až zataženo a místy déšť, ojediněle mlhy. Nejvyšší denní teploty budou mezi sedmi až deseti stupni Celsia, v 1000 metrech na horách kolem sedmi nad nulou. V příštích dnech by se mělo dál oteplovat.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. Po silném sněžení v první polovině letošního ledna platil mezi 15. až 18. lednem čtvrtý lavinový stupeň, který bývá v Krkonoších vyhlašován výjimečně.

Fotogalerie
25 fotografií