V Krkonoších napadlo téměř deset centimetrů sněhu. Na Trutnovsku leží na silnicích sníh. Řidiči by při jízdě měli být velmi opatrní. Teploty na horách klesly k minus pěti stupňům Celsia. V nižších polohách bylo ráno kolem nuly a silnice tam byly po chemickém ošetření většinou mokré. Vyplývá to z informací silničářů, meteorologů a horské služby v kraji.

Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Z Růžové hory to je na vrchol Sněžky pěšky 2,5 kilometru. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Na Sněžce ráno podle informací polské horské služby vál vítr rychlostí kolem 70 kilometrů v hodině, byla mlha a viditelnost do 30 metrů. Teplota se pohybovala kolem minus 11 stupňů Celsia, pocitová teplota byla kolem minus 18 stupňů. Na Sněžce leží asi 30 centimetrů sněhu. Na hřebenech Krkonoš je asi 30 až 40 centimetrů sněhu, z toho deset centimetrů napadlo za posledních 24 hodin.

Pro oblast Trutnovska a Vrchlabska nadále platí výstraha meteorologů, že se při čerstvém větru a sněžení mohou vytvářet sněhové jazyky, v exponovaných horských polohách i závěje. Vítr na hřebenech Krkonoš by mohl mít v nárazech rychlost až 90 kilometrů v hodině.

Kde sněží a prší? Sledujte srážky nad Českem na radaru Blesku

V sobotu by mělo být v hradeckém kraji zataženo až oblačno. Postupně by se mohly objevit sněhové přeháňky, na horách se čeká sněžení trvalejší. Teploty by se měly pohybovat kolem nuly, na horách kolem minus šesti stupňů.

V horských oblastech na severu Čech napadlo místy až pět centimetrů sněhu. Silničáři doporučují opatrnost, i na hlavních tazích mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu. Na horských silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu a mohou klouzat. Bez zimní výbavy by motoristé do hor neměli vyjíždět. Žádné vážné problémy hlášeny nejsou.

Sněžilo i v části Pardubického kraje

Sněžení zasáhlo v noci na sobotu i část Pardubického kraje. Rozbředlý či ujetý sníh ležel ráno zejména na silnicích na Lanškrounsku, Žamberecku, Orlickoústecku a Svitavsku. Hlavní silnice v Pardubickém kraji byly ráno většinou vlhké. Vyplývá to z informací silničářů a meteorologů v kraji.

Pro oblast Králicka nadále platí výstraha meteorologů, že se při čerstvém větru a sněžení mohou vytvářet sněhové jazyky či závěje. Meteorologové čekají v Pardubickém kraji ojediněle sněhové přeháňky, na horách by mohlo být sněžení trvalejší. Teploty by se měly pohybovat kolem nuly, na horách kolem minus šesti stupňů.

Silnice na Vysočině jsou po sněžení sjízdné, jede i D1

Hlavní tahy včetně dálnice D1 jsou na Vysočině po chemickém ošetření mokré a s opatrností sjízdné. Na silnicích nižších tříd ošetřovaných drtí mohou být po nočním sněžení zbytky uježděného sněhu. V noci sněžilo především na Žďársku. Do jižních Čech se sněhové přeháňky dostaly nad ránem, především ve vyšších polohách napadlo okolo tří centimetrů sněhu. Vyplývá to z informací dispečinků krajských správců silnic.

„Sněžení bylo lokální, na Žďársku napadlo okolo pěti centimetrů, na Havlíčkobrodsku skoro nic, vyjelo asi 90 sypačů,“ řekl Roman Hubený, dispečer Krajské správy a údržby silnic Kraje Vysočina.

Na jihočeských silnicích byl v noci klid. Přibližně od 5:00 jsou místy sněhové přeháňky především na Českobudějovicku, Českokrumlovsku a Táborsku. Vozovky silničáři ošetřují chemicky.

Teploty se po ránu v obou krajích držely lehce pod nulou. Mělo by to tak podle meteorologů být i během dne. Očekávají, že teploty se budou na Vysočině pohybovat v rozmezí minus dvou do jednoho stupně Celsia. Sněhové přeháňky se mohou objevit i přes den. Stejné teploty a možnosti sněhových přeháněk platí i pro Jihočeský kraj, jen v polohách nad 1000 metrů může teplota klesnout až k šesti stupňům pod nulou.

Video
délka: 01:38.32
Video se připravuje ...

Počasí na poslední víkend roku 2019 Dagmar Honsová

V Jeseníkách pokrývá silnice rozbředlý sníh

Na zbytky rozbředlého sněhu i namrzající vozovky si ráno musí dát pozor řidiči ve vyšších polohách Olomouckého kraje, kde byly v noci sněhové přeháňky. Silnice jsou hlavně v Jeseníkách sjízdné se zvýšenou opatrností, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Sněhové přeháňky v noci zasáhly zejména Jesenicko a Šumpersko. Silničáři tam proto provedli chemický posyp. Na hlavních silničních tazích je v těchto horských okresech ráno rozbředlý sníh. Méně důležité cesty pokrývá vrstva ujetého sněhu s posypem, a to už od středních poloh.

Na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku jsou silnice ráno zpravidla holé a mokré. Ve vyšších polohách ale mohou vlhké vozovky namrzat. Například na Hranicku či v kopcovité části Prostějovska správci silnic v noci provedli preventivní chemický posyp.

Opatrně jezděte i na Ostravsku

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou sjízdné, ale jízda po většině z nich vyžaduje od řidičů zvýšenou opatrnost. Silnice jsou po chemickém ošetření mokré a jízdu komplikují sněhové přeháňky. Silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech je kluzká a je na ní sníh. Řidiči tam navíc musejí počítat se zdržením kvůli kamionu, který ráno silnici u Starých Hamrů zablokoval, přestože už od pátečních 05:00 mají do úseku mezi Ostravicí a Bílou vozidla nad 12 tun zákaz vjezdu. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Silnice I/56 vede v Beskydech kolem přehrady s pitnou vodou Šance a silničáři ji nemohou ošetřovat chemicky. Také na dalších silnicích v Beskydech, které se ošetřují inertním posypem, leží uježděný sníh. Na Opavsku mohou silnice namrzat.

Podle předpovědi meteorologů bude občas sněžit na většině území kraje. Na horách bude sněžení i trvalejší. Teploty se budou pohybovat kolem nuly, na horách pod nulou.

Rozbředlý sníh je na silnicích ve vyšších polohách Zlínského kraje

Několik centimetrů rozbředlého sněhu ráno pokrývalo silnice v horských oblastech Zlínského kraje. Zvýšená opatrnost při jízdě autem je po nočním sněžení na místě hlavně na Vsetínsku, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD).

Na Vsetínsku v noci napadlo až pět centimetrů sněhu. Po noční údržbě pomocí pluhů a sypačů je na tamních silnicích rozbředlý sníh. Místy se na mokrých vozovkách může ráno tvořit i náledí. Správci komunikací proto nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti.

Zbytky rozbředlého sněhu jsou kvůli sněhovým přeháňkám také ve vyšších polohách Zlínska. Naopak na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku jsou ráno silnice podle informací ŘSD zpravidla holé a mokré.