Obyvatelé Královéhradeckého, Pardubického, Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého, Moravskoslezského kraje a Vysočiny mají se silnými, případně velmi silnými bouřkami, počítat od pátečních 06:00 do sobotních 03:00. Doprovázet je může krupobití a přívalové srážky kolem 50 milimetrů. Současně bude foukat silný vítr s nárazy kolem 70 kilometrů v hodině.

Na Česko se řítí bouřky: Na východě hrozí nebezpečí povodní.
Autor: Český hydrometeorologický ústav

Přívalový déšť může rozvodnit toky a zatopit níže položená místa, včetně sklepů. Vzhledem k předpokládaným intenzivním srážkám a nasycenosti území mohou toky stoupat k druhému stupni povodňové aktivity, u menších toků není ojediněle vyloučen vzestup na třetí stupeň, uvedli meteorologové.

Sledujte příchod deště a bouřek na radaru Blesku

Toto upozornění platí pro Moravskoslezský kraj, většinu Olomouckého kraje a východ Pardubického kraje od pátku do sobotního odpoledne.

Podle meteorologů by se tam lidé měli připravit na možnost vzniku povodně a měli by se vyvarovat koupání v řekách nebo jejich splouvání. Zároveň by měli omezit pohyb v podmáčeném terénu, kde hrozí mimo jiné pád stromů.

Vydatné deště a následná velká voda v řekách přitom páchaly škody už v minulých dnech, červnové záplavy si v celé zemi vyžádaly nejméně devět lidských životů.

Fotogalerie
27 fotografií