V neděli se situace na řekách sice uklidní, v noci a v pondělí se ale čeká další vlna vytrvalého a vydatného deště. Pravděpodobnost, že v noci překročí šumavské řeky Vydra a Křemelná první stupeň povodňové aktivity, odhadli meteorologové na 20 procent.

Aktuální postup mraků sledujte na radaru Blesku

„Během neděle se situace na horách opět uklidní a další vlnu srážek čekáme v noci na pondělí a v pondělí, kdy je riziko dosažení stupně povodňové aktivity vyšší. Proto budeme další vývoj situace upřesňovat,“ uvádí výstraha.

Velkého mrazu se v únoru nedočkáme

Povodním nahrává fakt, že únorové počasí bude podle ČHMU nadprůměrně teplé. Po víkendu ukáže teploměr přes den až deset stupňů Celsia a v noci kolem šesti nad nulou. V druhé polovině příštího týdne se postupně ochladí a denní teploty dosáhnou maximálně pěti stupňů, v noci bude nula až pět stupňů pod bodem mrazu.

„Relativně nejchladnější by měl být týden od 17. do 23. února s týdenním průměrem nejnižších nočních teplot do minus tří stupňů Celsia a týdenním průměrem nejvyšších denních teplot kolem plus čtyř stupňů,“ uvedli meteorologové.

Následující čtyři týdny by měly být srážkově průměrné až nadprůměrné. Nejvíce pršet nebo sněžit bude příští týden, podle předpokladů hlavně v pondělí, zejména na Šumavě se čeká trvalý a vydatný déšť. Nelze proto vyloučit další hrozbu povodní, uvedl v sobotu meteorolog Martin Tomáš na informačním webu ČHMÚ.

„Hory na severu budou v tomto ohledu v lepší pozici, jelikož zde neočekáváme tolik srážek a také zde bude po celé období o něco chladněji. Nejvyšší partie Krkonoš by tak naopak mohly z této epizody vyjít se sněhovým přírůstkem,“ dodal.

Mimořádně teplo na jihu Moravy

Meteorologové rovněž promluvili o sobotních teplotách. Na 134 z 154 stanic po celém Česku totiž padly teplotní rekordy. Šlo o stanice, které měří alespoň 30 let. Nová maxima přepsalo i 11 stanic s více než stoletou tradicí včetně pražského Klementina, kde sledují počasí nepřetržitě 245 let. Nejtepleji bylo v Dyjákovicích na Znojemsku, kde naměřili 17,1 stupně.

Rekordně teplé bylo už ráno, na některých místech teplota neklesla pod deset stupňů. Nejtepleji v sobotu bylo na jižní Moravě, kde víc svítilo slunce. Vedle Dyjákovic panovalo první únorový den výjimečné teplo ve stanicích Lednice a Pohořelice, kde teploměr naměřil shodně 16,8 stupně Celsia. Kolem 16 stupňů měly i další jihomoravské stanice Kobylí, Troubsko, Strážnice a Kuchařovice. Sobotní desítku nejteplejších míst v Česku uzavírají středočeské stanice Mrzky a Kralupy nad Vltavou, kde bylo 15,8 stupně, a Čáslav s maximální teplotou 15,7 stupně.

V Klementinu v sobotu naměřili 14,8 stupně Celsia, čímž byl překonán rekord z roku 2002 s hodnotou 13,1 stupně.

Fotogalerie
21 fotografií