Na silnicích Vysočiny je dnes ráno po sněhových přeháňkách místy zledovatělý sníh posypaný drtí. Solené vozovky jsou mokré, nebo suché, vymrzlé. Sypače jezdily v celém kraji, řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby Aleš Hubený. Pro silničáře na Vysočině to byl v začínající zimní sezoně první větší výjezd.

Kde přituhlo víc a jak je to se srážkami? Sledujte radar Blesku

Sněžit na Vysočině začalo v pátek. „Vyjížděli jsme zvečera i ráno, dohromady jsme měli 80 výjezdů. V noci to přimrzalo,“ řekl dispečer. V pátek nemohly chvílemi v některých kopcích vyjet kamiony, kolem dnešních 07:00 neměli silničáři hlášeny problémy v dopravě.

Na Vysočině by podle Českého hydrometeorologického ústavu dnes mělo být jasno až polojasno, zpočátku mohou být ojediněle mrznoucí mlhy. Odpoledne by se měly teploty pohybovat nejvýše mezi plus dvěma až pěti stupni.

Sněhové přeháňky na Šumavě

Vozovky na jihu Čech jsou sjízdné s opatrností, místy namrzají. Na Šumavě v noci sněžilo. Teploty se k ránu pohybovaly od nuly do minus pěti stupňů. Sypače nejezdily jen na Strakonicku, řekl dnes ČTK Otakar Zich z dispečinku krajské správy a údržby silnic.

„Sněhovou přeháňku jsme měli v noci na Kvildě, na Churáňově,“ uvedl dispečer. Jinde v kraji podle něj nesněžilo, ale v některých úsecích přimrzá na vozovkách mlha.

Až do půlky prosince mráz jen v noci?

Až do půlky prosince bude v Česku mrznout asi jen v noci. Teploty totiž budou v dalších čtyřech týdnech nadprůměrné. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi ústavu.

Následující čtyři týdny, od 23. listopadu do 20. prosince, budou teploty nad dlouhodobým průměrem pro toto období. Týdenní průměry denních teplot budou sice postupně klesat, ale jen od zhruba šesti stupňů po čtyři stupně nad nulou. I týdenní průměry nočních teplot budou ještě příští dva týdny těsně nad nulou a až v dalších dvou týdnech - mezi 7. a 20. prosincem - se dostanou mírně pod nulu.

„Z hlediska celkového množství srážek předpokládáme, že období 23. listopadu až 20. prosince 2020 bude jako celek podprůměrné, takže trend postupného ubývání srážek během posledních týdnů bude pokračovat,“ sdělili meteorologové.

Příští týden teploty podle krátkodobé předpovědi ČHMÚ přes den neklesnou pod dva stupně nad nulou. Ojediněle budou dosahovat až k plus osmi či devíti stupňům Celsia. Přes noc může mrznout, ale nejnižší noční teplota bude asi jen minus dva stupně.

Fotogalerie
6 fotografií