Zlom ale přijde na Štědrý den – to se k nám od jihozápadu dostane teplý vzduch a nad naším územím se bude střetávat studený vzduch od severu s teplým od jihozápadu. Tvořit se tak budou četné srážky a to v jakém skupenství, kde budou, přesně závisí na poloze tohoto frontálního rozhraní. Nyní to ale vypadá, že ve studeném vzduchu bude ležet pouze sever a severovýchod území. Složitější meteorologickou situaci bychom na Štědrý den jen těžko hledali. Vánoční počasí tak zůstává napínavé až do poslední chvíle.

V pondělí bude na naše území od severu proudit studený vzduch, ten přinese návrat zimy. Oblačnost bude proměnlivá - převážně ale zmenšená - převládat bude polojasno, přechodně až jasno, pouze na horách na severu bude oblačnosti více a tam očekáváme sněžení, jinde se budou sněhové přeháňky vyskytovat pouze ojediněle. Po ránu pozor na tvorbu náledí, během dne se mohou na horách tvořit sněhové jazyky. Odpolední teploty se zastaví mezi -2 až 3 °C, pocitovou teplotu bude snižovat čerstvý vítr zejména na Českomoravské vrchovině – pohybovat se tam bude na -5 °C.

Sledujte vývoj počasí na radaru Blesku

V úterý bude oblačno, během dne místy až polojasno, zejména na horách místy sněžení, jinak pouze ojediněle sněhové přeháňky. Ranní teploty budou klesat na -2 až -6 °C. Denní teploty se zastaví mezi -3 až 1 °C. Ve středu bude nejméně oblačnosti z celého týdne – bude jasno až polojasno. Po ránu ojediněle mrznoucí mlhy. Ranní teploty budou klesat až na -4 až -8 °C, ojediněle na -10 °C. Denní teploty se budou opět pohybovat mezi -2 až 2 °C.

Ve čtvrtek bude oblačno, na jihozápadě území postupně až zataženo a tam místy sněžení nebo sněhové přeháňky, které budou postupně přecházet ve srážky mrznoucí a dešťové. Ranní teploty budou klesat až na -4 až -8 °C. Denní teploty mezi -2 až 2 °C.

Štědrý den alespoň na severu pod sněhem?

Na Štědrý den bude počasí v Česku pod vlivem frontálního rozhraní – to bude oddělovat studený vzduch od severu od teplého na jihozápadě. A na jeho přesné poloze budou závislé teploty i druh srážek. Zatím to vypadá, že v chladnějším vzduchu bude zůstávat sever a severovýchod našeho území – tam se budou odpolední teploty pohybovat lehce pod bodem mrazu a bude sněžit. Naopak v teplém vzduchu bude pršet nebo se bude jednat o srážky mrznoucí a teploty se budou pohybovat od 2 do 6 °C.

Zafunguje opět vánoční obleva?

A podobně nejisté jsou prognózy i na 25. a 26. prosince. Zřejmě se ale většina našeho území dostane do teplého vzduchu a sněžit bude pouze na vrcholcích hor, jinak to bude o dešti. Ojediněle i mrznoucím. V sobotu bude zataženo až oblačno, občas déšť, ojediněle i mrznoucí. Sněžení na vrcholcích hor. Ranní teploty budou klesat až na 1 až -3 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi 2 až 6 °C. V neděli bude oblačno, místy déšť. Ranní teploty budou klesat až na 3 až -1 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi 3 až 7 °C.

Vánoční NEJ

Poslední opravdu bílý Štědrý den, kdy jsme si mohli dosyta stavět sněhuláky, přinesly naposledy roky 2010 a 2001. Na 24. prosince byla u nás nejvyšší teplota naměřena v roce 1958 na stanici Lučina 14,5 °C. Z pražského Klementina je teplotní rekord na 12,9 °C z roku 1977. Nejvyšší sněhová pokrývka ležela v Krkonoších v roce 1974, tj. 215 cm. Na stanici Praha-Ruzyně za posledních 60 let byl jeden a více centimetrů sněhu v 18 letech – tedy přesně ve 30%. Ledový den (celodenní mrazy) byl zaznamenán v 35%. Přitom vychází, že v 60. letech 20. století bylo nejvíce jak bílých, tak ledových Vánoc, naopak v posledních deseti letech nebyly jediné. O teplotní rekordy v posledních letech na Štědrý den nebyla nouze např. 2017 – v Albrechticích bylo 11,2 °C, 2013 – v Bohumíně 13,2 °C, v roce 2015 – Tábor 11,3 °C. Nejnižší teplota na Štědrý den padla na Horské Kvildě -31,5 °C v roce 2001. Nejvyšší sněhová pokrývka ležela v Krkonoších v roce 1974, tj. 215 cm.

Fotogalerie
50 fotografií