„Během čtvrtečního odpoledne očekáváme tvorbu bouřek, v jihovýchodní polovině Čech, na Moravě a ve Slezsku i silných a doprovázených nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině, kroupami, v menší míře přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 30 milimetrů. Během večera bude bouřková činnost ustávat,“ uvedli meteorologové.

Sledujte počasí na radaru Blesku

Na facebooku doplnili, že bouřky budou ve čtvrtek odpoledne a večer vznikat na studené frontě, která bude přes Česko postupovat od západu. „Podle modelových předpovědí by měly být splněny podmínky pro tvorbu silných bouřek. Budou mít dostatek energie, vlhkosti a rovněž na studené frontě i zesílený střih větru,“ uvedli. Také nevyloučili, že by se mohly vyskytnout supercely, což jsou bouře rotující kolem své osy. Kroupy, které se mohou při bouřkách vyskytnout, mohou být podle meteorologů až dvoucentimetrové nebo se může objevit velká vrstva menších krup.

Upozornění před silnými bouřkami platí pro všechny kraje s výjimkou Prahy, Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje a části Středočeského a Plzeňského kraje. V těchto regionech od čtvrtka naopak hrozí zvýšené riziko vzniku a šíření požárů. „Případné čtvrteční přeháňky nebo bouřky budou mít v této oblasti pouze lokální charakter, riziko požárů proto nijak podstatně nesníží,“ konstatovali meteorologové.

Video
délka: 00:22.53
Video se připravuje ...

Tornádo v Lanžhotě mělo rychlost zhruba 150 km/h. Poškodilo na 30 domů. Počasí online Morava

Fotogalerie
66 fotografií