Zatímco dnes padaly v Česku teplotní rekordy, v dalších dnech se ochladí, v noci na pátek přejde přes Česko výrazná studená fronta. S ochlazením se podle meteorologů může v noci na mokrých silnicích tvořit náledí.

Dešťové srážky budou většinou přecházet do sněžení, na horách bude trvalejší. Odklízení sněhu bude navíc komplikovat vítr, který může v nárazech přesahovat 70 kilometrů v hodině.

Sledujte počasí na radaru Blesku

Studená fronta, v jejíž spojitosti meteorologové očekávajli silný vítr, přinese i tvorbu náledí. „Během noci se tak bude od západu ochlazovat a dešťové srážky budou většinou přecházet do sněžení. Na mokrých površích komunikací se proto bude v noci na pátek a v pátek ráno s výjimkou jižní Moravy tvořit náledí,“ uvedli meteorologové.

Objevily se bouřky

„Studená fronta právě vstupuje nad naše území v Karlovarském kraji. Linii fronty doprovází i slabší roztroušená konvekce (oblasti vyšší odrazivosti v Karlovarském kraji), ve které se objevují i výjimečné bleskové výboje (třeba na Ašsku). Ty můžeme očekávat v Čechách v dalších minutách při postupu fronty dále východním směrem,“ uvedli meteorologové na síti X.

„Výrazné ochlazení je vidět i na mapce teplot z 18:00 v Německu - všimněte si, že ochlazení je poměrně prudké,“ podotkli.

„Na čele fronty čekejte kromě silného větru - zejména právě v místech s nejvyšší odrazivostí (žluté až oranžové odrazy) i intenzivní srážky a následně velmi rychlé ochlazení s přechodem ve všech polohách do sněžení. Srážky budou za frontou ustávat, může se ale na podchlazených površích tvořit náledí, tak pozor,“ pokračuje ČHMÚ.

Počasí v ČR: Příchod studené fronty (9.1.2024)
Autor: X - ČHMÚ

Teplotní rekordy a pak zlom

V Česku přitom dnes odpoledne zhruba na desítce stanic, které měří alespoň 30 let, padly teplotní rekordy. K 17:00 naměřili meteorologové nejvyšší teplotu na stanici Brandýs nad Labem - Stará Boleslav ve Středočeském kraji, a to 13,7 stupně Celsia.

Na stanici Tuhaň, rovněž ve středních Čechách, bylo jen o desetinu stupně méně. ČHMÚ zároveň upozornil na značné teplotní rozdíly, na řadě stanic v nižších polohách totiž dnes teplota nepřekročila pět stupňů Celsia.

„Zatímco na více než deseti stanicích měřících aspoň 30 let byla naměřena dosud nejvyšší teplota k datu 9. ledna, na jiných stanicích byly teploty výrazně nižší,“ uvedli meteorologové. Doplnili, že dvě nejvyšší teploty byly naměřeny odpoledne v severní polovině Středočeského kraje, v sousedním Ústeckém kraji ale naměřila stanice Tušimice v nadmořské výšce 322 metrů k 17:00 maximum jen 2,5 stupně Celsia.

Na severu kvůli silnému sněžení zavírají tah do Polska

Pro nákladní dopravu bude po dnešní půlnoci uzavřený úsek silnice I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Důvodem je očekávané intenzivní sněžení, informoval dnes ČTK Ondřej Svoboda ze společnosti Silnice LK, která má komunikace v Libereckém kraji na starosti.

Omezení platí pro vozy nad 3,5 tuny, autobusy a osobní auta tudy projedou. Uzavírka potrvá předběžně až do půlnoci na neděli, v závislosti na stavu sjízdnosti vozovky a vývoji počasí může být ale podle Svobody termín uzavírky změněn.

Osmnáctikilometrový úsek silnice z Tanvaldu na Harrachov na Jablonecku se v posledních letech pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů uzavírá při každém silnějším sněžení. K zablokování silnice tam stačí jediný uvízlý kamion.

Na uzavření tahu do Polska přes Krkonoše bude upozorňovat proměnné dopravní značení, značky motoristé uvidí na hlavních tazích už v Příšovicích, Jablonci nad Nisou nebo Vratislavicích nad Nisou.

V pátek dopoledne očekávají už jen sněhové přeháňky, takže riziko tvorby náledí pomine. Nicméně kluzké povrchy můžou místy přetrvávat. Vítr by měl částečně slábnout podle ČHMÚ v druhé polovině noci na pátek.

Potíže kvůli ledovce

Problémy na silnicích v uplynulých dnech v Česku způsobovala i ledovka, která je průvodním jevem mrznoucího deště nebo mrholení. Vzniká, když je ve výšce teplý vzduch a z něj prší na prochlazený zemský povrch, větve nebo elektrické vedení. Vodní kapky se po dopadu na zem či předměty rozlijí, zmrznou a vytvářejí průhlednou vrstvu ledu s hladkým povrchem.

Naproti tomu náledí je ledová vrstva pokrývající zemský povrch a vzniká postupným mrznutím dešťových kapek na povrchu země nebo zmrznutím roztátého sněhu.

Video
Video se připravuje ...

Meteoroložka Honsová: Ledovka se velmi dobře předpovídá. A jak se liší od námrazy nebo náledí? Bára Holá, Lukáš Červený

Fotogalerie
50 fotografií