Čtvrtek 2. května 2024
Svátek slaví Zikmund, zítra Alexej
Polojasno 22°C

Povodně v Česku: Bahno v domech i děs v zoo. Bouřky se vrátí, sledujte radar Blesku

Aktualizováno -
15. června 2020
12:00
Autor: sova, mj, kal, ČTK - 
14. června 2020
05:10

Silné bouřky, které se v sobotu přehnaly přes území České republiky, se v neděli vrátily s ještě větší silou. Ve Vinařicích u Týnce nad Labem zřejmě strhl proud do vody muže (†56), který zemřel. Na Pardubicku voda zatopila několik domů v obci Pustá Rybná, v Heřmanově Městci museli evakuovat domov seniorů. A další domy liják zatopil na Žďársku v obci Počítky - včetně novostavby Martiny Sáblíkové. Šéf pražské zoo Miroslav Bobek pak zmínil děs při pohledu na bazén lachtanů. Dozvuky po řádění bouřek i další vývoj počasí nad ČR sledovaly Blesk Zprávy online.

Hasiči v neděli vyjížděli kvůli následkům bouřky a přívalových dešťů k 856 případům. Denní průměr za běžný den je přitom 328. Hasiči zejména odčerpávali vodu z domů a silnic, odstraňovali nakloněné a popadané stromy a čistili koryta potoků a řek.

Nejhorší situace byla v Pardubickém kraji. Výjezdů začalo přibývat po poledni, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. „Nejvíce byl postižený Heřmanův Městec, dále Jezbořice, Lhota u Přelouče, Škudly, Třebosice. Tady totiž obyvatele ohrožovala říčka Bylanka. Následky bouřky budou hasiči odstraňovat ještě po celé pondělí,“ řekla Horáková.

Sledujte na radaru Blesku aktuální počasí v Česku

Heřmanův Městec aktuálně sčítá škody. Voda zaplavila přízemní část Domova pro seniory a několik domů a firemních prostor. „Do patra se voda nedostala, ale dostala se do sklepů, máme zatopenou celou kotelnu. V kuchyni byl přes metr vody, jinde také, tak už je teď jen bahno,“ řekla ředitelka Domova pro seniory Klára Husáková.

Několik klientů musel domov přestěhovat do prvního patra. V objektu bývalého zámku stále nejde elektřina, neteče teplá voda, nefunguje prádelna a kuchyně, zatopen byl rytířský sál.

Stovky domácností stále bez elektřiny

Při nedělních bouřkách pršelo nejvíce u Kolína, kde spadlo za den 129 litrů vody na metr čtvereční. Z toho 115 litrů napršelo během dvou hodin, šlo tedy o velmi intenzivní déšť. Vydatně pršelo také v Krušných horách a v Novém Městě na Moravě, vyplývá z dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Energetická společnost ČEZ v souvislosti s počasím v neděli večer evidovala bez proudu až 3500 domácností, uvedla mluvčí společnosti Soňa Holingerová. Bez proudu se ocitly domácnosti především na Karlovarsku, ale také v Ústí nad Orlicí a na Semilsku. Během dne také energetici na požádání preventivně odpojili od dodávek proudu pět obcí z Chrudimska.

ČEZ dodávky kompletně obnovil ke 21:00. Společnost E.ON má v pondělí bez dodávek elektřiny zhruba 1800 domácností.

Bouřky se vrátí koncem týdne

Dnes bude pršet pouze na jihu a jihozápadě republiky. Přes den by mělo napršet do deseti milimetrů srážek, ojediněle při bouřce může spadnout kolem 25 milimetrů. Ve druhé půlce týdne začne srážek opět přibývat, místy budou i bouřky, které ale budou podle meteorologů mírnější než o uplynulém víkendu.

Extrémní bouřky v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Česká republika Česká republika Jihočeský kraj Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Karlovarský kraj Kraj Vysočina Kraj Vysočina Královéhrad. kraj Královéhrad. kraj Liberecký kraj Liberecký kraj Moravskoslez. kraj Moravskoslez. kraj Olomoucký kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Plzeňský kraj Policie ČR Policie ČR Praha Praha Středočeský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Ústecký kraj Zlínský kraj Zlínský kraj
Zobrazit nové zprávy
14:35
14. 6. 2020

V obci Míčov na Chrudimsku bylo podle policie evakuováno asi deset domů. „Voda v obci smetla dvě vozidla do potoka. Zatím zde nemáme hlášené žádné zraněné,“ uvedla policie na twitteru.

Silný déšť zasáhl i Lanškroun na Orlickoústecku. „Voda se ve městě valila ulicemi,“ zmínila mluvčí Markéta Janovská. Podle Netolického je situace vážná. „Budeme muset jako Pardubický kraj mobilizovat síly a hlavně prostředky pro zvládnutí následků povodní a pomoci místním samosprávám,“ uvedl.

14:02
14. 6. 2020
!

V Heřmanově Městci na Chrudimsku se po silných deštích protrhla hráz rybníka u domova důchodců. Hasiči domov evakuují. Evakuují i obce Vápenný Podol, Hrbokov a Licomělice. Uvedla to mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Ve Vápenném Podolu a Hrbokově voda stoupla natolik, že se do domů začala valit okny. „Zároveň z preventivních důvodů probíhá i evakuace obce Licomělice kvůli hrozbě protržení hráze rybníka,“ uvedl na facebooku pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Silné deště vzedmuly na první povodňový stupeň hladinu Novohradky v Luži a Krounky v Otradově na Chrudinsku a hladinu Loučné v Litomyšli. Za posledních 24 hodin na Chrudimsku a Svitavsku napršelo až přes 60 litrů vody na metr čtverečný, vyplývá z údajů Povodí Labe.

13:57
14. 6. 2020

„Ve Středočeském kraji na stanici Konárovice spadlo za 3 hodiny 120 mm srážek, což je číslo srovnatelné z bleskových povodní z 24. června 2009 – tehdy na Novojičínsku v Bělotíně spadlo 124 mm za 3 hodiny. Vydatné srážky během nedělního dopoledne hlásí i Vysočina – například v Novém Městě na Moravě spadlo už 67 mm, ve Žďáru nad Sázavou 54 mm,“ uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

13:55
14. 6. 2020

V obci Počítky na Ždírsku se voda dostala i do novostavby rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, uvedla televize CNN Prima News.

13:50
14. 6. 2020

„Silnice I/17 v Heřmanově Městci je z důvodu zaplavení vodou zcela uzavřena. Aktuálně nejvážnější situlace v kraji je v obci Míčov na Chrudimsku, kde bude evakuováno asi 10 domů. Voda v obci smetla i dvě vozidla do potoka. Zatím zde nemáme hlášené žádné zraněné,“ uvedla na twitteru Policie ČR.

13:50
14. 6. 2020
!

Kvůli silnému dešti se dnes voda z polí a luk dostala do obce Počítky na Žďársku. Natekla do několika domů. Podle mluvčí hasičů Petry Musilové hrozilo přetečení rybníku Brychták. Situace se podle ní stabilizovala po 13:00, když tam hasiči dokončovali odčerpání vody ze zatopených sklepů.

Podle Františka Šustra, místostarosty obce s asi 230 obyvateli začalo pršet dnes okolo 9:30. „Byla to velká průtrž, během chviličky tady byla voda,“ řekl Šustr. Starostka obce Marcela Slámová ČTK okolo 13:00 řekla, že situace v obci už je pod kontrolou. „Jsou tady hasiči ze Žďáru i dobrovolní místní nebo z okolí. Teď je to pod kontrolou, voda protéká potokem, protržení hráze už snad nehrozí, budeme vyčkávat, až opadne voda,“ řekla Slámová. Voda se podle ní rozlila mezi domy na dvou místech obce.

Od 10:00 už hasiči na Vysočině kvůli počasí zasahovali u více než 30 událostí, většinou na Žďársku. „Nejčastěji odčerpávali vodu ze zatopených sklepů objektů. V několika případech odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu,“ uvedla Musilová.

V Novém Městě na Moravě voda ohrožovala několik domů ve Žďárské ulici kvůli ucpané kanalizaci. Kvůli čerpání vody ze zatopených sklepů zasahovali hasiči také v Polničce nebo Radešínské Svratce.

V obci Počítky přívalová voda pronikla i do ulic obce. (14. 6. 2020) V obci Počítky přívalová voda pronikla i do ulic obce. (14. 6. 2020) V obci Počítky přívalová voda pronikla i do ulic obce. (14. 6. 2020) V obci Počítky přívalová voda pronikla i do ulic obce. (14. 6. 2020)
13:15
14. 6. 2020

Mezi Prahou a Hradcem Králové je na 50. kilometru oboustranně neprůjezdná dálnice D11. „Po těžkém přívalovém dešti je plná bahna a vody. Je tak obousměrně neprůjezdná. Na místo míří technika,“ uvedl pro iRozhlas.cz mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

12:32
14. 6. 2020

Podívejte se, co napáchaly lijáky a bouřky během soboty. Hasiči vyjeli během prvního víkendového dne, kdy Česko zasáhly silné bouřky doprovázené přívalovými dešti s kroupami, k 600 případům. Běžný denní průměr všech zásahů hasičů je přitom 328. V sobotu hasiči nejčastěji odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, domů nebo garáží a odstraňovali popadané stromy. Po půlnoci se již situace uklidnila, uvedla dnes mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená. Podle meteorologů budou dnes bouřky v Česku intenzivnější než v sobotu.

Nejvíce práce měli hasiči ve Zlínském, Jihomoravském, Pardubickém, Středočeském kraji a v hlavním městě. Na Pardubicku byla nejhorší situace zřejmě na Svitavsku. A nejvíce postiženou Pustá Rybná, kde bylo zatopeno několik domů, sklepů i garáží.

Na Pardubicku byla nejhorší situace zřejmě na Svitavsku. A nejvíce postiženou Pustá Rybná, kde bylo zatopeno několik domů, sklepů i garáží. (13. 6. 2020) Na Pardubicku byla nejhorší situace zřejmě na Svitavsku. A nejvíce postiženou Pustá Rybná, kde bylo zatopeno několik domů, sklepů i garáží. (13. 6. 2020) Na Pardubicku byla nejhorší situace zřejmě na Svitavsku. A nejvíce postiženou Pustá Rybná, kde bylo zatopeno několik domů, sklepů i garáží. (13. 6. 2020) Na Pardubicku byla nejhorší situace zřejmě na Svitavsku. A nejvíce postiženou Pustá Rybná, kde bylo zatopeno několik domů, sklepů i garáží. (13. 6. 2020)
12:10
14. 6. 2020

„V oblastech zasažených intenzivními bouřkami může docházet k rychlým vzestupům hladin vodních toků k úrovni 1. SPA, nelze vyloučit ani dosažení 2. a 3. SPA. Vyšší pravděpodobnost je v oblastech se silným nasycením půdy (Českomoravská vrchovina, Šumava, Beskydy a Jeseníky),“ uvedl na twitteru Český hydrometeorologický ústav.

„Nedělní dopoledne bylo v Česku místy ve znamení extrémně silných bouřek – na Vysočině a ve Středočeském kraji se seřadily za sebe a postupovaly pouze velmi pomalu – hovoříme o tzv. train efektu (efektu vláčku, pozn. red.), kdy na Kolínsku na stanici Konárovice od 10 do 12 hodin spadlo 117,5 mm (červnový normál je 79 mm). S extrémně silnými bouřkami musíme počítat až do večerních hodin,“ uvedla pro Blesk Zprávy meteoroložka Dagmar Honsová.

12:05
14. 6. 2020
!

Zejména na Vysočině a jižní Moravě může v bouřkách napršet v součtu až 100 litrů vody na metr čtvereční. Zvednou se hladiny vodních toků. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval svou výstrahu, nově je s extrémním stupněm nebezpečí a platí až do dnešních 22:00.

„Ojediněle se mohou vyskytnout extrémně silné bouřky doprovázené nárazovým větrem, kroupami a zejména silnými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 70 milimetrů. V opakovaných bouřkách může napršet v součtu i kolem 100 milimetrů,“ uvedli meteorologové ve varování pro zmíněné oblasti. Pro severovýchod, sever a jihozápad Česka naopak snížili stupeň nebezpečnosti bouřek na nízký.

Bouřky se dnes ale mohou vyskytnout na celém území České republiky. Napršet při nich může v krátké době kolem 60 litrů na metr čtvereční, v opakovaných bouřkách i více. „V oblastech zasažených bouřkami bude docházet k zatopení níže položených míst, jako jsou podjezdy, podchody, sklepy, rychlému odtoku vody ze svahů a hrozí riziko přívalových povodní,“ uvedl ČHMÚ.

12:00
14. 6. 2020

Pěkné poledne, vítejte u online zpravodajství o extrémních bouřkách v Česku. Právě před nimi vydali meteorologové na dnešek zpřesněněnou výstrahu. Bouřky trápí Česko už od soboty, ale v neděli je to ještě horší.

Varování před extrémními bouřkami platí pro šest krajů: Středočeský, Vysočinu, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký a Zlínský.

Výstraha před bouřkami v Česku (14. 6. 2020)

naidka ( 15. června 2020 19:51 )

Povodně mohly spláchnout Lunik IX, aspoň by ušetřili za demolici a zároveň by se spláchl ten jejich neuvěřitelný bordel.

zirioges ( 15. června 2020 12:38 )

Vydatné srážky se budou opakovat každý týden až do měsíce září.
Obnovte a vyčistěte si okapy, příkopy, odtokové soustavy u domů a silnic.
Místy může napršet až 135 mm za 3 hodiny.

tarrica ( 15. června 2020 09:19 )

Protože už dost pamatuji,vzpomínám na polní remízky po délce celých lánů,na meliorační strouhy a kanály podél cest,které v bývalém Československu čistili nepřiz­půso­biví/­muse­li pracovat/ a také vězni.Řezali stromy kolem kolejí a sekli příkopy. Vepředu,uprostřed a na konci bachaři se zbraní. Byli alespoň -ti pracovníci- užiteční a zasloužili si jídlo i plat. Dnes v zájmu ochrany lidských práv je živíme my všichni.Tak výmluvy,že kanály ,strouhy apod.nemá kdo čistit jsou na hlavu postavené.

risan ( 15. června 2020 02:10 )

Nauc se cesky kretene

risan ( 15. června 2020 02:09 )

Tady nejde o zemedelce jako spis o spravce toku - ruzna povodi. Vsechny reky a potoky tecou ve zregulovanych korytech jako na zavodni draze, zadne drenaze ani remizky pro zachyceni vody ,, a voda pak vali jako o zavod a vsechno splachne

Zobrazit celou diskusi