V sobotu byly nejvyšší teploty ve středních Čechách, nyní štafetu převzala jižní Morava. I druhá nejvyšší teplota v republice po Strážnici byla totiž zaznamenána v Jihomoravském kraji, a to 37,2 stupně v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku. Jinde již rtuť hranici 37 stupňů nepřekročila, těsně pod ní – na 36,9 – byla shodně v Bělotíně na Přerovsku a Ostravě-Porubě.

Všech deset nejvyšších dnešních teplot bylo zaznamenáno na Moravě a ve Slezsku, kde také podle meteorologů na většině stanic padly rekordy. Například na meteorologické stanici v Oticích na Opavsku, která měří již 136 let, teplota 36,5 o celý stupeň překonala předchozí rekord pro tento den z roku 1992. Také v Přerově, kde se měří 133 let, padl rekord z roku 1992. Před 23 lety naměřili v Přerově 34,5 stupně a dnes 35,9.

Ve srovnání s východní částí republiky bylo na západě Česka o něco chladněji. „V Čechách byly maximální teploty od 27 do 32 stupňů, ve východních Čechách až do 35 stupňů. Výjimečně byly maximální teploty i vyšší,“ sdělili pracovníci ČHMÚ. Třeba v Rychnově nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji rtuť vystoupala na 36,2 stupně, a tak překonala o 1,2 stupně předchozí více než dvacetiletý rekord.

Vedra budou podle předpovědi ústavu v České republice i v příštím týdnu. Nejvyšší denní teploty mohou dosáhnout až 37 stupňů. Až o víkendu se zřejmě mírně ochladí, v Čechách bude 24 až 29 stupňů a na Moravě a ve Slezsku 29 až 34 stupňů.