Kvůli vydatným srážkám a tajícímu sněhu v noci stoupaly hladiny zejména řek odvodňujících Šumavu. „Nejvíce stoupla hladina Vydry v Modravě, Křemelné ve Stodůlkách a následně Otavy v Rejštejně a v Sušici, kde byl překročen druhý stupeň povodňové aktivity. První povodňový stupeň byl překročen také na Svatavě, Blanici, Studené a Teplé Vltavě, Svratce a horní Sázavě,“ konstatovali meteorologové.

Druhý povodňový stupeň kromě Otavy v Rejštejně a Sušici platí i na Vltavě v Českém Krumlově a na Sázavě na stejnojmenné stanici na Vysočině, vyplývá z údajů hydrologické služby.

Video
Video se připravuje ...

Počasí jako na houpačce: V neděli bude až 20 stupňů Dagmar Honsová

Do večera by mělo přestat pršet

Déšť začne během sobotního odpoledne a večera od jihozápadu postupně ustávat. Odpoledne se očekává ještě další vzestup hladin na horní Otavě, přičemž není vyloučeno krátkodobé dosažení třetího stupně povodňové aktivity v této oblasti. Na střední a dolní Otavě a v povodí Blanice se předpokládá překročení prvního stupně.

Přítoky do vodní nádrže Lipno mají podle prognózy meteorologů kulminovat v sobotu odpoledne až v noci při překročení druhého povodňového stupně. Horní Sázava už by měla pozvolna klesat. „Ostatní srážkami zasažené toky budou kolísat, zvýšené průtoky se budou postupně promítat do dolních částí toků,“ dodali.

Vichr do Česka přijde od severu

V neděli ráno začne foukat nejdříve na Frýdlantsku v Libereckém kraji, na severní Moravě a ve Slezsku, vítr dosáhne v nárazech místy až 70 kilometrů za hodinu. S postupem studené fronty se bude vítr během odpoledne a večera šířit na zbytek území, vyhne se jen jižní a střední Moravě.

S následky silného větru se nejen Česko potýkalo hlavně minulou neděli a v pondělí, kdy vichřice Eberhard dosahovala rychlosti 110 až 125 kilometrů za hodinu, na Sněžce i okolo 200 kilometrů v hodině. Větrné počasí, i když ne tak intenzivní, panovalo i v dalších dnech.

Fotogalerie
30 fotografií