V pátek bude zpočátku dne ještě oblačno až polojasno, ráno se budou místy vyskytovat mlhy nebo nízká oblačnost. Postupně bude od západu docházet k dalšímu přibývání oblačnosti a večer na západě území očekáváme místy déšť. Noční teploty budou klesat na 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 9 až 13 °C, na západě území bude chladněji s teplotami kolem 5 °C. Foukat bude mírný jihovýchodní vítr o rychlosti do 20 km/h, zesilovat bude v nárazech na rychlost 55 km/h.

Víkend bude sychravý a plný teplotních skoků

V sobotu bude zataženo až oblačno, zejména na východě území s deštěm nebo přeháňkami, na horách postupně sněžení. Noční teploty zůstanou relativně vysoko – mezi 8 až 4 °C, na východě bude až 10 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 6 až 10 °C, na východě až ke 12 °C. Foukat bude mírný, na východě území čerstvý jihozápadní vítr o rychlosti v nárazech až kolem 55 km/h.

V neděli bude oblačnosti i srážek méně - očekáváme oblačno až polojasno, místy přeháňky, na vrcholcích hor sněžení. Pozor! Po ránu se budou teploty pohybovat jen mezi 2 až -2 °C a na mokrých vozovkách se bude ze zmrzlé vody tvořit náledí. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 6 až 10 °C. Foukat bude mírný severovýchodní vítr o rychlosti do 20 km/h.

Svatý Martin přijede na bílém koni do hor

11. listopad a tedy sv. Martin je u nás neodmyslitelně spojen se začátkem sněžení. Přitom původní pranostiky hovoří spíše o ochlazení v tomto období, tzv. martinském ochlazení, kdy se dny vyznačují mlhavým a pošmourným počasím. Jedna z nejstarších vzpomínek na ochlazení na sv. Martina je z roku 1076, kdy úderem 11. listopadu zamrzly řeky a začala ukrutná zima, která podle historických pramenů vydržela až do Velikonoc v následujícím roce.

Letos ale výraznější změnu v počasí sv. Martin nepřinese – i nadále bude převládat velká oblačnost s občasným deštěm nebo přeháňkami, na horách i se sněžením. Po ránu se budou tvořit mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší odpolední teploty se budou stále pohybovat až kolem 10 °C.

Fotogalerie
14 fotografií