- Silný vítr způsobil v neděli a ještě v pondělí problémy v dopravě, a to hlavně v Čechách.
- Na některých místech Správa železnic z bezpečnostních důvodů omezila rychlost vlaků, na jiných místech musely vlaky zastavit kvůli popadaným stromům či přerušenému vedení.
- Navíc také stoupaly hladiny řek. Ve Vestřevi na Trutnovsku dokonce hladina Labe vystoupala na druhý stupeň, tedy povodňovou pohotovost.
Jak to vypadá s počasím v Česku? Sledujte radar Blesku
Děkujeme za pozornost našemu online zpravodajství o údaru a následcích orkánu Yulia. Zatímco energetici připojují do sítě zbytek „odstřižených“ domácností a pojišťovny sčítají škody, my se s vámi loučíme - další informace o následcích vichru přineseme v samostatných článcích.
Dál můžete ale společně s námi sledovat v podobě online zpravodajství novinky o koronaviru - už 32. den.
Jihočeští hasiči od nedělního poledne do nedělního rána likvidovali následky silného větru. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy. Zasahovali u 166 případů a někde ještě zůstávají v terénu. Informovala o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.
„Vítr se přehnal přes celý kraj,“ uvedla. S výjimkou Strakonicka, kde byl počet zásahů nižší, hasiči vyjížděli v každém okrese k více než dvěma desítkám událostí. Kromě popadaných stromů šlo o uvolněné střešní plechy a tašky. Bez elektřiny v kraji stále zůstává 1600 domácností. Je to o 1800 méně než ráno.
V Česku je po nedělní vichřici bez proudu ještě 6700 odběratelů. Distribuční společnost ČEZ kolem 13:00 evidovala 3700 domácností bez elektřiny, E.ON kolem 3000. Nejvíc výpadků je v Libereckém, Jihočeském a Jihomoravském kraji.
Ještě dnes ráno byla kvůli spadlým stromům a nebezpečí, že mohou spadnout další, uzavřena silnice II/116 mezi Mníškem pod Brdy a Řevnicemi. Provoz byl obnoven kolem poledne.
Asi stovku výjezdů měli během řádění vichru hasiči v Plzeňském kraji. „Opakoval se scénář jako po orkánu Sabina. Padaly stromy, uvolňovala se střešní krytina. V jednom případě v Plzni na Doubravce došlo k poškození billboardu, jejž jsme museli odstranit,“ informují na Facebooku.
V Česku jsou po nedělní vichřici bez proudu stále tisíce odběratelů. Distribuční společnost ČEZ dnes kolem 13:00 evidovala 3700 odběrných míst bez elektřiny. Společnost E.ON měla dopoledne bez proudu kolem 6000 zákazníků. Nejvíc domácností bez proudu, přibližně 1500, je v Libereckém kraji. K nejvíce postiženým okresům patří Semilsko a Jablonecko.
„V Ústeckém kraji řešíme tři poruchy vysokého napětí a bez elektřiny jsou čtyři stovky domácností na Chomutovsku a Děčínsku, stejně tak ve středních Čechách, a to na Kutnohorsku,“ uvedla mluvčí ČEZ.
V Královéhradeckém kraji podle Holingerové technici obnovují dodávku do posledních tří stovek domácností. V dalších regionech jsou bez elektřiny již jen desítky domácností.
Vichřice nadělala v lesích státního podniku Lesy ČR (LČR) menší škody než větrná bouře Sabine před dvěma týdny. Přesnější odhad škod podnik zatím nemá. „Jakmile budou přístupné lesní cesty, rozsah škod upřesníme. Vstup do lesů nyní veřejnosti nedoporučujeme,“ řekla ČTK mluvčí LČR Eva Jouklová.
Sabine poničila Lesům ČR přibližně 950.000 metrů krychlových dřeva, tedy asi 950.000 stromů. Škody podnik, kterému patří téměř polovina lesů v zemi, odhadl až na 300 milionů korun. Téměř milion metrů krychlových zničeného dřeva po vichřici Sabine představuje přibližně sedm procent loňské celkové těžby Lesů ČR.
Provoz na železnici mezi Jihlavou a Kostelcem u Jihlavy bude obnovený až v úterý. Stromy popadané kvůli silnému větru tam poškodily i trakční vedení. ČTK to řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová. Opravy na hůře dostupné trati měly podle původních informací skončit dnes v poledne.
Vlaky na trati 225 u Jihlavy nejezdí od nedělních 18:30. Cestující vozí autobusy. „Provoz bude obnovený až zítra, stromy tam spadly i na trakci, takže oprava je prostě delší,“ řekla Friebová. České dráhy na svém webu zatím stále informují, že předpokládaný konec omezení je dnes v 18:00.
Nedělním deštěm a táním vzedmuté hladiny řek v Královéhradeckém kraji začaly s ustáváním srážek po půlnoci klesat. Dopoledne již byly všechny toky bez povodňových stupňů. Poslední první stupeň povodňové aktivity se do devíti ráno ještě držel na Metuji v profilu Krčín na Náchodsku. Vyplývá to z dat hradeckého ústředí státního podniku Povodí Labe.
V Česku je bez dodávek elektřiny po nedělní vichřici přibližně 15 200 odběratelů, ve srovnání s ránem je to polovina. Podle společnosti ČEZ byly dopoledne téměř kompletně obnoveny dodávky proudu ve středních a západních Čechách. Bez elektřiny tam jsou jen desítky domácností.
Také v Královéhradeckém kraji se podařilo dodávky proudu z velké části obnovit. Dopoledne zůstávalo bez napětí na 800 odběrných míst, zatímco po ránu to byly 4000. „Práce pokračují slibně také na Moravě,“ uvedla Holingerová. V Moravskoslezském a Olomouckém kraji zůstává bez elektřiny dohromady kolem 2500 domácností.
„Od nedělní 23:00 do dnešních 7:00 zasahovali hasiči u 156 událostí v souvislosti se silným větrem,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková o Pardubicku.
Vítr poničil také několik střech. Létající plechovou krytinu z restaurace v Pardubicích na třídě Míru odklízeli hasiči kolem půlnoci. Museli povolat lezeckou skupinu, která se dostala na střechu vikýřem a pomocí hřebíkovačky plechy připevnili. V Radiměři na Svitavsku majiteli uletěla dokonce celá garáž, hasiči ji demontovali a zajistili.
Spadlé stromy přerušily provoz na železniční trati mezi Svitavami a Březovou nad Svitavou na koridoru na Brno, poškozeno bylo i trakční vedení. Ve 4:50 byla obnovena jízda po jedné ze dvou traťových kolejí, vlaky nabírají asi deset až 20 minut zpoždění. Na přechodnou dobu byla zablokována také lokální trať ze Svitav do Květné.
Voda ze silných dešťů na několika místech Hradce Králové zanesla kanalizace a zatopila domy. Hasiči od nedělního odpoledne do dnešního rána evidovali 82 událostí a následky větru a deště likvidovali ve více než 70 případech. Vše se obešlo bez zranění.
Energetici v Královéhradeckém kraji evidovali dnes ráno 12 poruch na vedeních vysokého napětí. Nejvíce událostí měli hasiči hlášeno z Trutnovska, a to 36. Šestnáct událostí bylo na Náchodsku, 15 na Jičínsku, osm na Rychnovsku a sedm na Královéhradecku. „Ve většině případů hasiči odstranili stromy ze silnic. U Týniště nad Orlicí odstranili strom z trakčního vedení na železnici,“ řekla mluvčí.
ČEZ evidoval k 08:00 ráno 19.000 odběratelů bez dodávek proudu, zatímco v šest hodin ráno jich bylo 27.000. „Přestalo foukat, poruchy již nepřibývají, daří se nám připojovat k distribuční soustavě stále více zákazníků,“ uvedla Holingerová.
V Královéhradeckém kraji je přes 4000 domácností bez proudu, v Ústeckém 3500, v Libereckém 2900 a v Olomouckém 2700. Další odběratelé čekají na obnovení dodávek ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Ve středních Čechách se podle Holingerové situace proti brzkému ránu uklidnila, bez proudu tam v 6:00 bylo 5600 domácností, aktuálně je to 1200.
Meteoroložka Dagmar Honsová uvádí pro Blesk Zprávy zajímavosti z průběhu orkánu Yulie:
- Nárazy větru na Sněžce dosáhly 223 km/h, vichřice však řádila třeba i na Českomoravské vrchovině – v Košeticích naměřili 115 km/h.
- Padaly i teplotní rekordy – ještě v 19 hodin bylo 16 °C v Brodu nad Dyjí.
- Orkán provázely i vydatné srážky – v Peci pod Sněžkou spadlo 64 mm/24 hodin (únorový normál pro ČR je přitom 38 mm v letech 1981-2010).
Kvůli následkům silného větru je v Česku ráno přerušen provoz na desítce úseků lokálních tratí. Vlaky nejezdí zejména na severu Čech a v Kraji Vysočina. Vyplývá to z údajů Správy železnic.
Vlaky ráno nejezdí třeba mezi Poniklou a Jabloncem nad Jizerou, Rumburkem a Šluknovem a z Krásné Lípy na Rumburk a také na Rybniště. Na Vysočině jde o tratě mezi Slavonicemi a Dačicemi nebo mezi Rantířovem a Jihlavou. Podle informací Českých drah budou autobusy vozit cestující v úseku Jihlava - Rantířov a Rantířov - Kostelec u Jihlavy do dnešního poledne.
Silný vítr způsobil v noci na pondělí v Pardubickém kraji značné problémy. Hasiči museli na mnoha místech odstraňovat spadlé a zlámané stromy a větve. Energetici zase odstraňují poruchy na rozvodné síti. „Od nedělních 23:00 do dnešních 4:00 zasahovali hasiči prozatím u 132 událostí v souvislosti se silným větrem,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.
„V převážné většině událostí se jednalo o spadlé stromy, které bránily provozu na komunikacích, ohrožovaly lidi nebo poškodily a ohrožovaly budovy,"
uvedl mluvčí hasičů v Moravskoslezském kraji Marek Gašparín. Do dnešních 06:00 měli kvůli počasí 76 zásahů, očekávají však, že další nové události budou řešit po celý den. Nejhorší je situace zatím na Frýdecko-Místecku, kde měli hasiči 31 výjezdů, následuje Ostrava s 15 zásahy a Bruntálsko se čtrnácti.
V Karlovarském kraji se tratě uzavřené kvůli větru a jeho následkům ráno podařilo zprovoznit, vyplývá z webu Českých drah.
Nejvíce poruch na elektrickém vedení měli energetici v okolí Mariánských Lázní, ale také na hranici Karlovarského a Ústeckého kraje. Většina z poruch se ale už opravuje a podle odhadů by měla být dodávka elektřiny dnes dopoledne obnovena.
Vítr v Královéhradeckém kraji lámal stromy a ničil střechy. Voda ucpala kanalizace a vytopila domy. Hasiči měli přes 70 výjezdů, nejvíc na Trutnovsku.
Silný vítr na Vysočině lámal stromy. Na Žďársku jsou kvůli tomu dvě silnice neprůjezdné. Stromy popadané na silnice nebo ty, u nichž pád hrozí, už dnes hasiči odstraňovali na více než 100 místech.
Od nedělního odpoledne, kdy vítr zesílil, už mají v souvislosti s počasím přes 200 výjezdů, vyplývá z údajů na jejich webu. Kvůli následkům silného větru také nejezdí vlaky mezi Kostelcem a Jihlavou, nahradily je autobusy. Od noci je na Žďársku neprůjezdná silnice mezi obcemi Sirák a Újezd a mezi Chroustovem a Bohdalovem.
V Česku je ráno po nedělní vichřici bez dodávek elektřiny 38 000 domácností. Distribuční společnost ČEZ jich eviduje 27 000, E.ON 11 000. Nejvíce poruch je v Libereckém, Ústeckém a Královéhradeckém kraji.
🌪⚠️💨🚒
— Hasiči Olomouc 🚒👨🚒🔥 (@hasici_olomouc) February 23, 2020
Velmi silný vítr zaměstnává hasiče, evidujeme již dvě desítky událostí na spadené stromy. Ve třech případech řešíme utržené střechy objektů (Přerov budova nemocnice, Konice a Olomouc Svatý Kopeček).Vítr například urval bilboard v Uničově. Situaci i nadále sledujeme! pic.twitter.com/qzpqpgtkKm
Hasiči v Libereckém kraji měli 170 výjezdů, hlavně k popadaným stromům. Bez proudu bylo ráno 4600 odběratelů. Na prvním povodňovém stupni byly 2 řeky.
Na řadě železničních tratí dál nejezdí vlaky kvůli překážkám na trati. Jejich přehled najdete na webu Českých drah.
Největší náraz větru dosáhl v neděli večer na Sněžce rychlosti 223 km/h, uvedli meteorologové. Jde o rekordní nárazovou rychlost. „Největší náraz větru byl naměřen mezi 21:00 a 22:00 na Sněžce: 62 metrů za sekundu (223 kilometrů za hodinu)," uvedli dnes ráno meteorologové.
Dosud nejvíce foukalo v lednu 2007 při orkánu Kyrill, kdy na Sněžce naměřili meteorologové nárazy o rychlosti 216 kilometrů za hodinu. Přes 200 km/h se dostala rychlost i při silné větrné bouři Eberhard loni v březnu, bylo to přes 206 km/h.
Vítejte zpět v online zpravodajství o silném větru, který se prohnal Českem. Přidělal práci hasičům - například ti v Praze museli zasahovat v Cimburkově ulici, kde na auta spadla střecha.
Děkujeme za pozornost věnovanou našemu online zpravodajství o silném větru v Česku. V pondělí ráno se k němu ještě vrátíme. Tady ještě máme několik informací:
- V neděli před 23:30 byl provoz omezen ještě asi na dvou desítkách tratí.
- Větrem poškozené vedení také přerušilo v části republiky dodávky proudu domácnostem. V Plzeňském a Karlovarském kraji bylo k 20:00 bez elektrického proudu zhruba 500 odběrných míst. „Poruchy zvládáme odstraňovat. Stále ale fouká a prší na celém distribučním území,“ řekla mluvčí energetické firmy ČEZ Soňa Holingerová.
- Vítr také způsobil dopravní nehody. Například na silnici z Hazlova do Aše na Chebsku odpoledne kvůli spadlému stromu bourala dvě auta. Nikdo ale nebyl zraněn, řekl mluvčí krajských hasičů Jakub Kopřiva. V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl dále Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.
- V Karlovarském kraji vyjížděli hasiči od 15:00 k téměř 40 událostem, zejména k padlým stromům. Také v Ústeckém a Libereckém kraji hasiči v souvislosti s počasím zaznamenali několik výjezdů. V Libereckém kraji to bylo většinou kvůli vodě, čerpali ji z neodtékající kanalizace a u několika objektů.
- Středočeským hasičům odpoledne také přibylo výjezdů kvůli silnému větru. Od dopoledne do večerních hodin zaznamenali více než stovku zásahů kvůli větru. Většinou odstraňovali stromy popadané přes cesty, nejvíce zásahů měli dosud na Benešovsku. Zatím však nezaznamenali poškozené střechy nebo zranění kvůli větru, řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.
- Na Vysočině evidovali hasiči už v podvečer přibližně tři desítky výjezdů, především kvůli odstranění padlých stromů. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Na Českobudějovicku spadl strom i na chatku, nikoho ale nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.
„Na Českomoravské vrchovině poryvy větru dosahují 115 km/h - Košetice. Rychlosti přes 100 km/h dosahuje vítr v Olomouckém a Pardubickém kraji. Na severozápadě slábne,“ zmínila meteoroložka Dagmar Honsová.
„Squall line (bouřková linie) prochází Českem zatím bez významnější bleskové aktivity, nicméně dejte velký pozor na nárazy větru. Ty dosahují i 90 km/h. Studená fronta bude přecházet přes celé Česko,“ uvedla na facebooku Czech Thunderstorm Research Association. „Na Sněžce dosahují nyní nárazy více než 170 km/h, na Milešovce pak dosáhl náraz 130 km/h. V Praze jsme pak měřili nárazy okolo 85 km/h. Buďte opatrní! I za studenou frontou se vyskytují silné nárazy větru, ty by však měly postupně slábnout,“ dodala.
‼️⚠️AKTUÁLNĚ: 22:20 SEČ: Squall line prochází Českem zatím bez významnější bleskové aktivity, nicméně dejte velký pozor...
Zveřejnil(a) Czech Thunderstorm Research Association dne Neděle 23. února 2020
Silný vítr, který lámal větve a vyvracel stromy, zkomplikoval od odpoledne dopravu zhruba na třech desítkách železničních tratí v Česku. Vlaky nejezdily například mezi Rumburkem a Krásnou Lípou v Ústeckém kraji nebo Havlíčkovým Brodem a Hlinskem na Vysočině. Před 22:30 nejezdily vlaky zhruba na desítce tratí, jinde byl již provoz obnoven. Vyplývá to z údajů státní Správy železnic a webu Českých drah.
Spadlý strom přerušil železniční dopravu mezi Rumburkem a Krásnou Lípou krátce před 17:00. Zhruba o půl hodiny později zastavil před stromem spadlým na trať i osobní vlak mezi stanicemi Pernink a Nové Hamry na Karlovarsku. Stejnou příčinu mělo i přerušení dopravy na trati z Aše do Hranic v Čechách nebo mezi stanicemi Červená nad Vltavou a Vlastec na jihu Čech.
Na Vysočině nejezdily vlakové spoje mezi Havlíčkovým Brodem a Hlinskem v Čechách. Na důležité trati mezi Havlíčkovým Brodem a Kolínem zase nedaleko zastávky Pohleď spadl strom na trolej.
„Ve 22:00 jsme evidovali 19 výjezdů kvůli silnému větru. K uvolněným plechům přibývají i popadané stromy. Třeba teď aktuálně zasahujeme na Novodvorské ulici, kde větve stromu poškodily zaparkované auto,“ zmínili pražští hasiči.
„Ústí nad Labem - náraz větru 100,8 km/h, Středočeský kraj, Praha, Pardubický kraj až 90 km/h. Nejsilnější poryvy větru se vyskytují na přechodu fronty, která je jižně od Prahy a postupuje dále k jihovýchodu,“ shrnula situaci k 22. hodině meteoroložka Dagmar Honsová.
Vítr v Královéhradeckém kraji lámal stromy a voda ze silných dešťů a tání ucpala kanalizaci. Nejvíce bylo zasaženo Trutnovsko. Hasiči tam měli do večera zatím asi deset vjezdů. Odstraňovali popadané stromy nebo větve a zasahovali u případů, kdy byly kvůli ucpání kanalizace zatopeny některé budovy, uvedli hasiči na twitteru.
S čištěním kanalizace a čerpáním vody hasiči pomohli například ve Svobodě nad Úpou, Špindlerově Mlýně nebo Malých Svatoňovicích. V Horním Maršově instalovala místní jednotka hasičů na několika místech provizorní protipovodňové zábrany.
Ve Vestřevi na Trutnovsku dnes dosáhla řeka Labe druhého povodňového stupně. Nejnižšího povodňového stupně, prvního ze tří, dosáhlo Labe ve Špindlerově Mlýně, Úpa v Trutnově a Divoká Orlice v Orlickém Záhoří na Rychnovsku.
„Ve Středočeském kraji evidujeme ve spojitosti s větrem 75 až 80 událostí,“ uvedl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.
Hodně zásahů měli hasiči odpoledne především v okresech Benešov, Příbram, Praha-východ a Praha-západ. Většinou šlo o stromy. Vyskytly se i případy, že byl utržený plech na autobusové zastávce nebo okap u domu, větší škody ale zatím vítr nezpůsobil.
Hasiči Ústeckého kraje vyjížděli k vyvrácenému billbordu.
Hasičské jednotky vyjely k 15 nahlášeným událostem. Ve 13 případech stromy na vozovce. V jednom okap a ve druhém vyvrácený billboard.
— HZS Ústeckého kraje (@HzsUlk) February 23, 2020
„Vítr zesílil na přechodu studené fronty na Liberecku - např. Liberec v nárazech 83 km/h, na Ústecku - Ústí nad Labem 97 km/h, Doksany 90 km/h, Milešovka 133 km/h,“ informuje meteoroložka Dagmar Honsová. „Na studené frontě se srážkové úhrny pohybují až na 5 mm, srážky ale na severu území slábnou. Krkonoše za posledních 24 hodin hlásí až 66 mm srážek - viz 2. stupeň povodňové aktivity na Labi stanici Vestřev,“ dodala.
Aktuální situace v Česku:
- Do 20:30 omezil vítr dopravu na skoro dvou desítkách železničních tratí a působil také nehody. Třeba na Karlovarsku spadl kvůli větru strom na autobus. Dva lidé při tom byli lehce zraněni.
- Větrem poškozené vedení také přerušilo v části republiky dodávky proudu domácnostem. V Plzeňském a Karlovarském kraji bylo k 20:00 bez elektrického proudu zhruba 500 odběrných míst.
- Vítr také způsobil dopravní nehody. Například na silnici z Hazlova do Aše na Chebsku odpoledne kvůli spadlému stromu bourala dvě auta. Nikdo ale nebyl zraněn
- V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé
- V Karlovarském kraji vyjížděli hasiči od 15:00 k téměř 40 událostem, zejména k padlým stromům.
- V Ústeckém a Libereckém kraji hasiči v souvislosti s počasím zaznamenali několik výjezdů. V Libereckém kraji to bylo většinou kvůli vodě, čerpali ji z neodtékající kanalizace a u několika objektů.
- Na Vysočině evidovali hasiči už v podvečer přibližně tři desítky výjezdů, především kvůli odstranění padlých stromů. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Na Českobudějovicku spadl strom i na chatku, nikoho ale nezranil.
Hasiči v Libereckém kraji měli už více než 15 výjezdů.
K 20 hod. vyjeli hasiči v Libereckém kraji zatím k více než 15 událostem v souvislosti s výstrahu @CHMUCHMI . Jednalo se zejména o popadane stromy. V několika případech jsme pak odčerpávali vodu ze sklepů#vystraha pic.twitter.com/tSk11okOhg
— HZS LIBERECKÉHO KRAJE (@hzs_lk) February 23, 2020
Ve Starém Jiříkově v Ústeckém kraji spadlo elektrické vedení.
Ústí nad Labem, Tisá, Dolní Habartice, tam odstraňovali hasiči spadlý nebo nalomený strom. Ve Starém Jiříkově spadlo elektrické vedení.
— HZS Ústeckého kraje (@HzsUlk) February 23, 2020
„V Česku se zatím na přechodu studené fronty bouřky nevyskytují, do Prahy dorazí těsně po 21. hodině. V Polsku je blesková aktivita velmi výrazná, za 2 hodiny 1500 bleskových výbojů,“ uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.
Hladina Divoké Orlice v Orlickém Záhoří hranici prvního povodňového stupně 90 centimetrů překročila dnes v 16:00 a po 20:00 byla na 118 centimetrech. Hranice druhého povodňového stupně je 120 centimetrů. Od rána se hladina Divoké Orlice zvedla zhruba čtyřnásobně z necelých 30 centimetrů.
Déšť a tání vzedmuly hladiny řek i v Krkonoších. Například hladina Labe ve Špindlerově Mlýně stoupla do 20:00 z ranních 98 centimetrů na 163 centimetrů. Hranice prvního povodňového stupně je pro Labe ve Špindlerově Mlýně 165 centimetrů.
Vítr v Česku opět dosáhl síly orkánu, na Sněžce v Krkonoších měl rychlost přes 187 kilometrů za hodinu. Podobnou rychlost měl minulé pondělí při ničivé bouři Sabine, která za sebou podle pojišťoven nechala škody asi za miliardu korun. Dnes zároveň na několika místech v republice vystoupaly řeky na povodňovou úroveň a také padaly teplotní rekordy, místy bylo až kolem 16 stupňů Celsia.
Hladina Labe v obci Vestřev na Trutnovsku přesáhla hranici druhého stupně povodňové pohotovosti. Od rána po deštích a tání stoupla ze 41 na 141 cm.
„Studená fronta postoupila na Liberecko a Ústecko - nárazy větru dosahují i přes 80 km/h,“ uvedla meteoroložka Dagmar Honsová. Teploty jsou ve 20:00 stále vysoko - například České Budějovice hlásí 14,2 °C, Praha-Karlov 12,8 °C, Čáslav 13,5 °C a Cheb 10,5 °C.
Na hlavní silnici první třídy z Hazlova do Aše na Chebsku spadl odpoledne strom. Bouraly kvůli němu dvě auta. Nikdo nebyl zraněn, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jakub Kopřiva. Hasiči obnovili dopravu za desítky minut. V Karlovarském kraji vyjížděli od 15:00 k téměř 40 událostem, zejména padlým stromům.
„Auta do stromu nenarazila. Jedno sjelo do příkopu a druhé mimo silnici,“ uvedl Kopřiva. Další kmen spadl na místní silnici v Chebu.
Vítr v Česku opět dosáhl síly orkánu, na Sněžce měl rychlost přes 187 km/h. Podobnou rychlost měl minulé pondělí při ničivé bouři Sabine.
Tady je aktuální situace na dalších českých tocích:
- Hladina Divoké Orlice v Orlickém Záhoří na Rychnovsku po silném dešti a odtávání sněhu dnes odpoledne vystoupala nad hranici nejnižšího prvního povodňového stupně. Vpodvečer hranici prvního stupně, tedy bdělosti, překonala i hladina Labe v obci Vestřev na Trutnovsku. Vyplývá to z dat hradeckého ústředí Povodí Labe.
- Pro oblasti s řekami odvodňujícími Krkonoše a Orlické hory platí výstraha meteorologů před vydatnými dešti a vzestupem hladin vodních toků.
- Hladina Divoké Orlice v Orlickém Záhoří hranici prvního povodňového stupně 90 centimetrů překročila v 16:00 a po 19:00 byla na 119 centimetrech. Od rána se hladina Divoké Orlice zvedla zhruba čtyřnásobně z necelých 30 centimetrů.
- Hladina Labe ve Vestřevi stoupla z ranních 42 centimetrů na 128 centimetrů po 19:00. Hranice středního druhého povodňového stupně, tedy pohotovosti, činí 135 centimetrů. Průtok v řece se od rána znásobil ze sedmi metrů krychlových za vteřinu na 53 metrů krychlových.
- Déšť a tání vzedmuly hladiny řek i v Krkonoších. Například hladina Labe ve Špindlerově Mlýně stoupla do 19:00 z ranních 98 centimetrů na 161 centimetrů. Hranice prvního povodňového stupně je pro Labe ve Špindlerově Mlýně 165 centimetrů.
- Nejvíc v Královéhradeckém kraji podle dat Povodí Labe zatím pršelo v Krkonoších a v Orlických horách. Na stanici Labská ve Špindlerově Mlýně za posledních 24 hodin do dnešního podvečera spadlo 70 litrů vody na metr čtverečný. V Orlickém Záhoří napršelo 43 litrů vody na metr čtverečný. V Hradci Králové stanice za posledních 24 hodin zaznamenaly deset litrů vody na metr čtverečný.
- Výstraha meteorologů na vzestup hladin platí v hradeckém kraji pro Vrchlabsko, Trutnovsko, Dobrušsko a Rychnovsko. V sousedním Pardubickém kraji se výstraha týká Žamberecka, Králicka a Lanškrounska.
Vzestup toků na druhý povodňový stupeň hrozí i ve východní části Libereckého kraje. Varování meteorologů se dosud týkalo horního toku Otavy.
Strach z velké vody v Horním Maršově: Hasiči tu pomohli naplnit pytle s pískem, aby ochránili rodinný dům.
Výjezd 10/2020 V neděli 23. února jednotka na žádost starosty obce provádí plnění pytlů pískem a instalaci...
Zveřejnil(a) Hasiči obce Horní Maršov dne Neděle 23. února 2020
„Na Sněžce vítr dosahuje v nárazech rychlosti 145 km/h, na Milešovce 122 km/h, na Přimdě 104 km/h,“ uvedla meteoroložka Dagmar Honsová. „V Praze-Ruzyni vítr dosahuje v nárazech rychlosti 80 km/h, na Ústecku až 85 km/h, na Českomoravské vrchovině 105 km/h, na Plzeňsku 98 km/h. Zesílení větru hlásí také Jihomoravský kraj - v Kuchařovicích vítr dosahuje v nárazech rychlosti 82 km/h. Studená fronta je u Drážďan,“ dodala.
Podívejte se, jak v Česku řádil orkán Sabine: