V neděli vyvrcholí nad Českem příliv na tuto dobu až extrémně teplého vzduchu od jihozápadu. „Ve výšce kolem 1 500 metrů nad zemským povrchem se bude teplota pohybovat kolem 17 stupňů, což jsou teploty, které běžně měříme v průběhu teplého léta,“ uvedli meteorologové.

Právě v létě by v takovéto dny byly teploty i kolem tropických 30 stupňů Celsia. Na konci října ale kvůli nižší poloze Slunce na obloze, inverzi a kratšímu dni teplota až na tropickou třicítku nevystoupá. „Nicméně na horách - a to zejména na Šumavě, se v neděli dostaneme výrazně přes 20 stupňů Celsia. Není ani vyloučeno, že bude na některé ze šumavských stanic dosaženo až letních 25 stupňů,“ uvedl ČHMÚ.

Teploty se nad normálem běžným pro druhou polovinu října drží již několik dní. Podle ČHMÚ tak bude letošní říjen s jistotou teplotně výrazně nad průměrem. V budoucích desetiletích ale budou podle meteorologů takto vysoké teploty v tomto období kvůli klimatické změně stále častější. „I když je tato teplotní epizoda pro mnoho z nás příjemná, odráží palčivý problém, kterému chtě nechtě budeme muset v následujících letech čelit stále více,“ dodali.

Sledujte teplotní rekordy na radaru Blesku

Ve čtvrtek padly rekordy pro 27. říjen na 12 ze zhruba 160 meteorologických stanic, které fungují alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Praze-Karlově, kde naměřili 22,1 stupně Celsia. Teplo už bylo i na horách. Například šumavská stanice Borová Lada zaznamenala 19,1 stupně Celsia. Na Horské Kvildě teplota vystoupala na 18,5 stupně, na Churáňově bylo 17,8 stupně a stanice Kořenov-Jizerka měla rovných 17 stupňů.

Dnes má být polojasno až oblačno. Nejvyšší teploty vystoupají na 16 až 20 stupňů. V sobotu by měla být maxima o něco vyšší, zhruba 18 až 22 stupňů.

Česko si dnes připomíná 104. výročí vzniku samostatné republiky. Meteorologové připomněli, že 28. října 1918 bylo na území tehdejšího Československa většinou zataženo. Ranní teploty se nejčastěji pohybovaly od jednoho do pěti stupňů. Na jihozápadě Čech bylo místy polojasno, a proto v Prachaticích klesla teplota pod nulu.

Přes den se hlavně na severovýchodě Moravy a taky na Slovensku objevovaly přeháňky, na hřebech hor už byly sněhové. Odpolední teploty byly nejčastěji mezi čtyřmi až osmi stupni. V Teplicích tehdy naměřili osm stupňů, v pražském Klementinu 7,7 stupně, v Brně-Pisárkách 7,6 stupně a v Opavě 5,7 stupně. Slunce se na obloze ukázalo pouze na chvíli na jihozápadě Čech. Tehdy do střední Evropy pronikal chladný vzduch od severu.

Fotogalerie
56 fotografií