Jak upozornil ČHMÚ, velké teplotní rozdíly v Česku jsou zapříčiněny tlakovou výší nad severovýchodní Evropou. „V nižších polohách pod nízkou oblačností se teplota drží většinou mezi 0 a +3 °C, při jasné obloze je pod 0 °C a nejtepleji máme na horách,“ popsali meteorologové sobotní ráno.

Sledujte počasí na radaru Blesku

Ukázkový příklad inverze se podle ČHMÚ odehrál v Jeseníkách. Ráno tam na hřebeni bylo přes 8 stupňů Celsia, zatímco v nižší nadmořské výšce bylo -5 stupňů Celsia. „Ještě výraznější je rozdíl v Hostýnských vrších, na dvou velmi blízkých stanicích rozdíl více než 10 °C! Na stanici Hošťálková, Maruška (hřebenová lokalita v nadmořské výšce 664 m n. m.) +8,5 °C a dole v údolí (385 m n. m.), v Hošťálkové jen -2 °C, ve vzdálenějších Vizovicích nebo Vsetíně až k -4 °C,“ líčí ČHMÚ.

Doprovodným jevem inverze jsou na horách úchvatné výhledy, pokud vystoupáte nad inverzní vrstvu vyplněnou nízkou oblačností. „Při pohledu shora tak může připomínat vlnící se mořskou hladinu,“ uvádí meteorologové.

Svatý Martin bez bílého koně

Inverze skončí až v příštím týdnu. V pondělí, na svatého Martina, ale sněžit nebude. Očekává se zataženo až oblačno, ve východní polovině země polojasno až jasno. Ráno mlhy, večer v Čechách déšť. Teploty mezi 2 a 6 stupni Celsia. Na sněhovou nadílku si tak ještě budeme muset počkat.

Fotogalerie
16 fotografií