"U vody je velká tlačenice, skoro se tam nevejdeme," říká v nadsázce Komárek k vzrůstající oblibě otužování. K vodě chodí dvakrát týdně a u vody vidí mnoho začínajících plavců, ale za otužilce by je neoznačil. „Plno lidí vleze do vody, ponoří se a rázem jsou z nich otužilci, ale věc je složitější. Podle mě je otužilec člověk, který dokáže celoročně několik minut plavat v otevřených vodách,“ vysvětluje, jak chápe otužilce.

Rostoucí obliba otužování se podle Komárka nijak neprojevila na nárůstu nových členů v České otužilecké unii, které předsedá: „Myslím si, že lidé si juchají na břehu nebo chvilku ve vodě a na žádnou organizovanou činnost moc nemyslí. Baví je, že se mobilem vyfotí, že se chvíli ponořili,“ prozrazuje a dodává: „Podle mě je to módní záležitost, až bude po koronaviru, tak bude zase jiná móda.“ 

Jak by se podle Komárka měli lidé otužovat:
1) Absolvovat zátěžový test srdce u lékaře. Stojí cca od 600 do 1000 korun.
2) Poprvé se jít otužovat se zkušeným otužilcem nebo osobou, která může v případě nouze pomoci.
3) Ještě oblečenému plavci by neměla být před vstupem do vody zima.
4) Nekonzumovat před plaváním alkohol!
5) Ideálně volně postupovat do hlubší vody, nezastavovat se na břehu, ale plavat.
7) Chodit se otužovat pravidelně minimálně dvakrát týdně po celý rok.

Jak tělo reaguje na studenou vodu, proč jsou Češi světoví mistři v otužování a proč není Vladimír Komárek nikdy nachlazený, prozradil v Blesk Podcast:

Video
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Češi propadli otužování. „Vyfotí se a na chvíli ponoří. Je to jen módní záležitost,“ říká odborník Jiří Marek

Fotogalerie
51 fotografií