Podle čtvrteční výstrahy hrozily v západní části Česka do časného pátečního rána extrémně silné bouřky. Mohly je doprovázet prudké nárazy větru o rychlosti kolem 110 kilometrů za hodinu, až pěticentimetrové kroupy a intenzivní přívalový déšť. V Karlovarském a Plzeňském kraji nevylučovali meteorologové ani vznik tornáda.
V noci ale přiznali, že výstraha před extrémními bouřemi se nevyplnila. „Analyzujeme příčiny, nicméně hlavním problémem byla asi mocnost zádržné vrstvy, která dovolila spustit konvekci (přenos energie prouděním) v Bavorsku relativně pozdě. Bohužel iniciace konvekce je při předpovědi bouřek největším oříškem,“ uvedli zástupci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). „Bohužel/bohudíky příroda bude vždy na krok před námi,“ dodali.
Přesto se podle ČHMÚ nebezpeční jevy místy objevily. „Tornádo se sice u nás (naštěstí) včera nevyskytlo....na Tachovsku se během noci ale vyskytla intenzivní supercela, která chvíli vykazovala radarově i znaky výraznější nižší rotace. Snímek od Luboše Opaleckého pak potvrzuje, že možná mnoho nechybělo....“ napsali ráno meteorologové.
#KonvektivniSkupina Tornádo se sice u nás (naštěstí) včera nevyskytlo....na Tachovsku se během noci ale vyskytla intenzivní supercela, která chvíli vykazovala radarově i znaky výraznější nižší rotace. Snímek od Luboše Opaleckého pak potvrzuje, že možná mnoho nechybělo.... pic.twitter.com/iB2vLXwitS
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) June 23, 2023
Bouře výrazně zasáhly hlavně Domažlicko, kde hasiči odstranovali stromy spadlé na silnice a v obci Babylon i popadané lampy veřejného osvětlení. „Souhrnná bilance zásahů spojených s večerním nástupem větrného počasí je do dnešních 7 hodin ráno 40 výjezdů,“ informovali plzeňští hasiči.
Souhrnná bilance zásahů spojených s večerním nástupem větrného počasí je do dnešních 7 hodin ráno 40 výjezdů. Domažlicko to "vyhrálo na celé čáře". #bourky
— HZS Plzeňského kraje (@hzsplzen) June 23, 2023
„V souvislosti s noční bouřkou vyjížděly hasičské jednotky v Ústeckém kraji k šestnácti událostem, kdy museli odstraňovat popadané stromy přes komunikace. Nejvíce událostí bylo na Litoměřicku,“ uvedli ústečtí hasiči.
Oproti výstraze bouřky postupující z Německa zasáhly Karlovarský kraj jen okrajově. „V průběhu noci hasiči zasahovali u dvanácti události, kdy se ve většině případů jednalo o likvidaci spadlých stromů či větví na komunikace. Ve třech případech pak řešili ochranu domů před přitékající vodou. Nemáme hlášené žádné zranění v souvislosti s počasím,“ napsali krajští hasiči na facebooku.
Výstraha se naštěstí nenaplnila, silné bouřky Karlovarský kraj prakticky minuly. V průběhu noci jsme zasahovali u dvanácti událostí v souvislosti s počasím. Nikdo nebyl zraněný. pic.twitter.com/j8CsJ3o4YI
— HZS Karlovarského kraje (@HzsKVkraj) June 23, 2023
I středočeští hasiči v souvislosti s bouřkami zasahovali u popadaných stromů. Od čtvrtečních 22:00 do dnešních 06:40 evidují celkem 24 zásahů, z toho se jich bouřky týkalo 11. „Nejvíce zasažené bylo Rakovnicko,“ řekla mluvčí krajských hasičů Veronika Švorcová Mocová.
Na území Libereckého kraje měli hasiči v noci na dnešek šest zásahů kvůli popadaným stromům. Vyjížděli také k jedné dopravní nehodě v obci Kravaře, která se obešla bez zranění. V Královéhradeckém kraji měli hasiči v noci dva výjezdy. Ve Vrchlabí odstraňovali větev hrozící pádem a v Deštném v Orlických horách strom ze silnice.
Sledujte počasí na radaru Blesku
Avšak silně bylo zasaženo Německo. „Extrémně silné bouřky zůstaly nad Německem, v Česku silné bouřky hlásilo zejména Karlovarsko a Ústecko. Extrémně silné bouřky se ve čtvrtek odpoledne nejprve vyskytly v Hesensku, Dolním Sasku a v Porýní – Falcku, během pozdního odpoledne se rozšiřovaly na většinu Německa. Škody přinesly zejména supercely, které byly doprovázené silným větrem, přívalovým deštěm o intenzitě až 30 mm/hodinu a krupobitím - v oblasti Kasselu velikost krup dosahovala 5 cm,“ popsala meteoroložka Dagmar Honsová.
Nejvyšší srážky podle ní spadly na Karlovarsku a Ústecku Klínovci v Krušných horách – za hodinu 46,5 mm, v Sokolově 30 mm. „Škody působil i silný vítr. Před 6 hodinou se bouřky vyskytují na Bruntálsku – hodinové srážkové úhrny jsou až na 20 mm. Bouřky postupují k severovýchodu a během dopoledních hodin se mohou na východe vyskytnout bouřky pouze ojediněle, ale už ne silné,“ dodala.
Blick auf die massive Superzelle mit Zugbahn Kassel! Achtung, bis zu 5cm großer Hagel und Orkan! @Kachelmannwettr#kassel #gewitter #uwde pic.twitter.com/HNgeUWYi0t
— Unwetter-Freaks (@unwetterfreaks) June 22, 2023
Bouřky doznívaly ještě dnes ráno na východě země. V Moravskoslezském kraji hasiči v souvislosti s bouřkami zaznamenali jedinou událost, když v Rýmařově na Bruntálsku odčerpávali vodu z domu. Ve středu byla situace výrazně horší. V Oticích na Opavsku vítr zničil střechy deseti domů a u dalších 22 ji poškodil.
Opatření v Českých drahách
České dráhy kvůli výstraze na blížící se velmi silné až extrémně silné bouřky posílily dispečink a pohotovostní službu. Ve vybraných stanicích také připravily zásoby vody a občerstvení pro cestující, kteří by museli kvůli nepřízni počasí na delší dobu přerušit svou cestu, oznámil mluvčí Českých drah Emanuel Vittek.
České dráhy v té souvislosti požádali cestující, aby sledovali aktuální informace o provozu na železnici prostřednictvím webu s informacemi o mimořádných událostech nebo v mobilní aplikaci Můj vlak. „Prosíme cestující, aby se na možné komplikace při cestování preventivně připravili a vybavili se na cestu tekutinami, jídlem, případně léky, které pravidelně užívají, a to i v případě cesty na kratší vzdálenost,“ uvedl Vittek.
Co dělat a co nedělat, pokud udeří tropické teploty?
Přímé sluneční záření a extrémně vysoké teploty představují pro lidský organismus různá nebezpečí. Přehřátí organismu může mít vážné následky.
Co ANO: zůstat ve stínu, snížit aktivity, pít, pokrývka hlavy, namazat se, větrat v noci, chladit se, do jídelníčku zařadit vlákninu a ovoce a zeleninu bohaté na vody a na draslík, světlé lehké oblečení, přisolit si, pravidelně se chladit, venčit psa brzy ráno nebo pozdě večer…
Co NE: činnosti, které zvyšují teploty v místnosti – fénovat si vlasy, smažit řízky, kupovat prstýnky, dávat klimatizaci na nižší hodnoty než o 8 °C, přes poledne se zdržovat na přímém slunečním záření.
Výhledy počasí na léto
Sezonní předpovědní modely se zatím přiklání k tomu, že letošní léto bude teplotně nadnormální – větší teplotní odchylky by měl dosáhnout měsíc červenec, také srážkově bude letošní léto zřejmě nadprůměrné. Podle statistik bývá nejstabilnější počasí na přelomu července a srpna a také na konci léta. Poslední srpnová dekáda ale už často přináší studená rána kvůli prodlužujícím se nocím. K létu v Česku tropické teploty patří, bez tropické teploty se naposledy obešel rok 1940, chladné léto bylo také v roce 1913. Pro letní měsíce platí, že jsou srážkově nejbohatší z celého roku – nejvíce srážek je spojeno s bouřkami.
Vůbec nejvyšší naměřené letní teploty v Česku
Nejvyšší naměřená teplota na našem území je z 20. srpna 2012, Dobřichovice 40,4 °C. Ten den teplotních rekordů padalo hodně – např. v Praze-Libuši bylo 39,6 °C, v Plzni-Bolevci 38 °C, v pražském Klementinu 36,1 °C. Nicméně tato událost nebyla pro náš organismus tak zátěžová z toho hlediska, že následující dny šla teplota rychle dolů a takto vysoké teploty nepanovaly tak dlouho jako např. v letech 1994, 2015, 2018 nebo 2019. Před tím byla nejvyšší teplota pro ČR z roku 1983 z 27.7. 40,2 °C z Uhříněvsi, což je i nejvyšší červencová teplota. Nejvyšší teplota naměřena v Praze-Klementinu je z roku 1983 z 27. července na 37,8 °C.
Jak se bránit před extrémními vedry? Videohub